بازی فرزندان مورتا در بخش سرگرمی نمایشگاه گیمزکام

شرکت “۱۱bit studio” که یک ناشر و تولیدکننده شناخته شده‌ی لهستانی است، بازی ایرانی «فرزندان مورتا» را برای پلتفرم‌های رایانه‌های شخصی، Xbox One و PS4 منتشر می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ در شهر کلن آلمان در حالی برگزار شد که برای نخستین بار یک بازی ایرانی در بخش سرگرمی نمایشگاه به نمایش گذاشته شد. بازی ایرانی فرزندان مورتا که از محصولات شرکت «فن‌افزار» است در این نمایشگاه حضور دارد و تا کنون مورد استقبال جوانان اروپایی قرار گرفته است.

بازی فرزندان مورتا

امیرحسین فصیحی، مدیرعامل فن‌افزار با اشاره به اینکه در سال گذشته با حضور در این نمایشگاه توانسته‌اند با این ناشر لهستانی برای نشر بین‌المللی یکی از بازی‌های خود به توافق برسند گفت:”۱۱bit studio”  یکی از ناشران موفق بازی‌های دیجیتالی در جهان است که طبق برنامه‌ریزی‌ها و توافقات انجام شده قرار است بازی فرزندان مورتا “Children of Morta” را اوایل سال ۲۰۱۸ منتشر کند.

به گفته فصیحی، داستان این بازی درباره خانواده‌ای است که در برابر هجوم اهرمین، از سرزمین‌شان دفاع می‌کنند و برای سن بالای ۱۲ سال مناسب است.

در بروشور این بازی که به زبان انگلیسی در نمایشگاه گیمزکام توزیع شده است نوشته شده: «فرزندان مورتا، بهترین احساس خانواده بودن را ایجاد می‌کند و این حس باعث می‌شود که زمان بیشتری را برای این بازی گذاشت»

براساس این گزارش، این بازی جزو معدود بازی‌های ایرانی است که توانسته در بخش سرگرمی‌های نمایشگاه گیمزکام آلمان به نمایش درآید. ناشر این بازی غرفه‌ای شامل چهار رایانه شخصی را جهت تست بازی در سالن ۱۰.۱ قرار داده بود.

با توجه به پیشرفت چشم‌گیر بازی‌سازان ایرانی در تعامل با ناشران و شرکت‌های بین‌المللی صنعت بازی، باید امیدوار بود بازی‌های ایرانی بیش‌تری را در بخش سرگرمی این نمایشگاه شاهد باشیم.

تریلر جدید بازی Children of Morta

نظرات

 1. lebronخیلی خوبید! بعد از اینهمه توضیح بازهم فکر می کنید درصد تحریک شدن میزان تم سک…ی بازی رو مشخص می کنه؟ مثلا کارشناس PEGI میبینه چقدر تحریک میشه و بر این اساس بازی رو درجه بندی می کنه؟:D واقعا داریم با کیا زندگی می کنیم.:o)

  یاد این شعر زیبا از ابن یمین افتادم.

  آن کس که بداند و بداند که بداند
  اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
  آن کس که بداند و نداند که بداند
  آگاه نمایید که بس خفته نماند
  آن کس که نداند و بداند که نداند
  لنگان خرک خویش به منزل برساند
  آن کس که نداند و نداند که نداند
  در جهل مرکب ابدالدهر بماند

  یعنی تا به حال این حد از دری وری گویی همراه با شوآف و اعتماد به نفس رو یه جا ندیده بودم. نهایت تخمینم در مورد سن و شخصیتت یه بچه ی لوس ۱۴ سالست که میشینه پای صحبتای حسن عباسی و رائفی پور و فکر میکنه علامه ی دهره. بیشتر ازین باشی نیاز داری به روانشناس

 2. CriRo7

  تو پیج استیم تموم نظرات مثبت بود یعنی اینقدر خوبه؟

 3. Soroush_shzپیج استیمشم رفتم نگاه کردم چرا هیچ اسمی از شرکت فن افزار نبرده بود ؟! هم دولاپر هم پابلیشر رو زده Dead Mage ! اسم بین المللیشون اینه ؟ D: چون هیچ بازی دیگه ای تو استیم نداره فقط همین یه دونست.

  Dead Mage استودیویی هست که فن‌افزار برای انتشار بازی هاش در سطح بین‌المللی در تگزاس آمریکا ثبت کرده. به جز این، Shadow Blade و دو تا گرشاسپ هم هست توی استیم.

 4. lebron

  خیلی خوبید! بعد از اینهمه توضیح بازهم فکر می کنید درصد تحریک شدن میزان تم سک…ی بازی رو مشخص می کنه؟ مثلا کارشناس PEGI میبینه چقدر تحریک میشه و بر این اساس بازی رو درجه بندی می کنه؟:D واقعا داریم با کیا زندگی می کنیم.:o)

  یاد این شعر زیبا از ابن یمین افتادم.

  آن کس که بداند و بداند که بداند
  اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
  آن کس که بداند و نداند که بداند
  آگاه نمایید که بس خفته نماند
  آن کس که نداند و بداند که نداند
  لنگان خرک خویش به منزل برساند
  آن کس که نداند و نداند که نداند
  در جهل مرکب ابدالدهر بماند

  نه کلا اشتباه فهمیدی -شما بجای اینکه به این افراد افتخار کنی که با تمام مشکلاتی که داشتن اومدن چنین اثری خلق کردن
  اومدی عیب ها و اشکالات بی خود میگیری .
  یعنی الان مشکل جوانان ما اینه :

  lebron

  بازهم فکر می کنید درصد تحریک شدن میزان تم سک…ی بازی رو مشخص می کنه؟

  😀
  موفق باشید .

 5. Soroush_shz

  پیج استیمشم رفتم نگاه کردم چرا هیچ اسمی از شرکت فن افزار نبرده بود ؟! هم دولاپر هم پابلیشر رو زده Dead Mage ! اسم بین المللیشون اینه ؟ D: چون هیچ بازی دیگه ای تو استیم نداره فقط همین یه دونست.

 6. ۳RFAN

  آقا این حالا جای خود دارد من یادمه یه معلم داشتیم میگفت من رفتم سایت آموزش پرورش تحریک شدم 😐
  نمی دونم با کیا داریم زندگی میکنیم :-s

  خیلی خوبید! بعد از اینهمه توضیح بازهم فکر می کنید درصد تحریک شدن میزان تم سک…ی بازی رو مشخص می کنه؟ مثلا کارشناس PEGI میبینه چقدر تحریک میشه و بر این اساس بازی رو درجه بندی می کنه؟:D واقعا داریم با کیا زندگی می کنیم.:o)

  یاد این شعر زیبا از ابن یمین افتادم.

  آن کس که بداند و بداند که بداند
  اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
  آن کس که بداند و نداند که بداند
  آگاه نمایید که بس خفته نماند
  آن کس که نداند و بداند که نداند
  لنگان خرک خویش به منزل برساند
  آن کس که نداند و نداند که نداند
  در جهل مرکب ابدالدهر بماند

 7. mohsen_mzh

  هر بازی تو هر کشوری ساخته میشه مربوط به فرهنگ اون کشور باید باشه؟ آخه گیمری که هدفش سرگرم شدنه چه اهمیتی براش داره این صحبت ها
  تو این بازی پیکسلی من نمیدونم چه چیزی باعث تحریک شما شده ولی در اون صورت هم نمیدونم چه مشکلی با جذابیت های ج*سی دارید شما. به خدا چیز کثیفی نیست س*س!
  یکم مسائل رو فراتر از اراجیفی که تو صدا و سیما و روزنامه کیهان به خورد ملت میدن ببین.

  آقا این حالا جای خود دارد من یادمه یه معلم داشتیم میگفت من رفتم سایت آموزش پرورش تحریک شدم 😐
  نمی دونم با کیا داریم زندگی میکنیم :-s

 8. طرف یه طوری میگه بوس و صحنه‌های جنسی جزو فرهنگ بی‌گانه‌ست و چرا از فرهنگ غنی کشور خودش داخل یه تریلر یک دقیقه‌ای دیده نمیشه انگار که فرهنگ و وطن ما عاری از هرگونه ابراز محبت از طریق بوسیدن و لذت‌های جنسیه و یجورایی خداوند به ماها و ایرانی‌ها ارادت ویژه داره و ما سگلی‌های مخلوقاتشیم.! نکنه فرزندان ایرانی و بچه‌ها رو لک لک ها از اونور دنیا میارن که ما خبر نداریم ؟…یا اکثر خانواده‌های ایرانی در حریم خصوصی و خانه خودشون {مثل آثار سینمایی و تلویزیونی با چادر و حجاب} می‌خوابن و بلند می‌شن ؟…!

  تا اونجایی مربوط به جهان‌بینی هرکسی میشه هیچ جای تاریخ و هیچ کجا قانون نانوشته‌ای وجود نداره که گفته باشه این مسائل و لذت‌ها مخصوص اونور آبی‌ها {اینجا لهستانی‌ها} ـست و کشور ما صاف از وسط بهشت روی زمین نازل شده و ماها مبرا و مصون از این قضییم. بلکه همه اینا جزو وجودیت هر انسانی هستش و مختص و انحصاری هیچ کشور و فرهنگی نیست. و تا اونجاییم که ما خبر داریم بوسیدن یکی از محبت آمیز ترین و زیباترین طرق برای ابراز محبت و عشقه. اونم داخل تریلری که سعی در به نمایش گذاشتن ویژگی‌ها و خصوصیات یکی از مهم‌ترین ارکان های زندگی یعنی خانواده رو داره.

  برای یه تریلر ۱ دقیقه که هیچ چیزی درش به جز یه آرت‌استایل عالی درش خودنمایی نمیکنه و به زیبایی عنصر و مهم خانواده رو برهان و بهونه یه تعریف ماجراجویی کرده باید چه توضیحات و شفاف‌سازی های خسته کننده و سطحی ارائه داد. واقعا جای تاسف داره. جانه من نکنید اینکارو با خودتون.

 9. SHANSER

  جالبه بازی سفارشی میسازن از جنگ و.. که به بدترین شکل ممکن و منزجر کردن مردم از جنگ با این بازی های صعیف بد نیست اسم اونا بنده های خدا رو خراب میکنن بعد میان بازی میسازن میره تو اروپا میشه اجیر شده ها !! مشکلشون اینه از نااگاهی و کج فهمی هست جالب بود چند وقت پیش شبکه ۲ مصاحبه میکردن درباره موضوع بازی های رایانه ای و پیشرفت ایران بعد اونوقت اون کسی که از کمسیون فرهنگی مجلس و مثلا برای حمایت از بازی اومده بود متاسفانه کمترین اطلاعاتی از بازی نداشت و مثل همین دوستمون یکسری حرف های تیتروار تکرار میکرد بعد میگفت کپی رایت موضوع نیست و فکرش تو ۲۰ سال پیش بود میگفت از روی نااگاهی اول انمیشن و فیلم ساخته میشه بعد بازی ساخته میشه از روشون !! وقتی چنین کسایی باشن رو اصل موضوع هیچی جلو نمیره

 10. amindead

  واقعا از دوستان تعجب میکنم با کسی که بجای لذت بردن از یک بازی بیشتر درگیر فلسفه و تئوری توطئه هست تا دو صفحه به ادامه بحث پرداختن

 11. saphireاون حرف شهید آوینی در مورد خودتون هم جواب می ده؟

  مشکل ایشون توهین لغوی هست که منجر به دیکتاتوری میشه! مثلا اگر طبق پستش به یکی بگی علمت پایینه مطالعه نداری یا توی تقلید افتضاح هستی یا حقتونه که فلان… اینا مشکل نداره ولی خدای نکرده زبونم لال خیلی خلاصه به یکی بگی "نفهم" اونوقته که توهین لغوی صورت گرفته و جات تو جهنمه!
  بحث خیلی منحرف شد. بگذریم

 12. saphire

  lebron

  اعتراض با توهین فرق میکنه. اصلا شاید مشکل همینه. فرق توهین و اعتراض رو نمی دونید. اما در مورد کلماتی که به نظرتون توهین من به سازنده ها است هم توضیح دادم اما به خاطر احترام به نظر شما که کمی ملایم تر از دیگران بود بازهم توضیح میدم. اول اینکه کپی کردن از بازی غربی توهین حساب نمیشه. مثلا اینهمه سازنده که از بازیهای مختلف کپی می کنند و مشکلی هم با نقل این موضوع ندارند ، به خودشون توهین می کنند؟! نخیر عزیز این توهین نیست بلکه نقده. البته کپی خوب هم چندان مذموم نیست.

  درمورد اجیر شدن هم مشکل شما که توهین می بینیدش علم پایینتونه. چهارتا کتاب از ادبیات کهن و چهار تا داستان بخونید تا ببینید که اجیر کردن اصلا معنی بدی نداره. مثلا فلانی یک کارگر روز مزد اجیر کرد تا خونه اش رو بسازه.
  مدرک می خواهید؟ اینهم لغت نامه دهخدا: پیشیار. مزدبگیر. شخصی که انجام عملی را متعهد میشود در برابر مزدی.
  اجیر خاص ؛ اجیری که متعهد میشود عملی را شخصاً در مدت معین انجام دهد.
  پ.ن: البته این کلمه هم در جای منفی استفاده می شود و هم در جای مثبت. نتیجه اینکه یک کلمه خنثی است و صرفا معنی بدی ندارد.

  حالا دیدید به خاطر علم پایین خودتون به دیگران تهمت می زنید؟ نه تنها تهمت می زنید بدون مطالعه ۲ تا کتاب خودتون رو تو جای حق هم می نشونید! همین کارها رو می کنید که افرادی مسئولینتون میشن که فرق گوشت کوبیده و…. رو تشخیص نمی دن! انصافا حقتونه که ادمهایی بنیاد ملی بازیهای رایانه ای رو اداره کنند که اکثرا یک بازی هم تو عمرشون نکردند!

  اما با تمام این وجود من نظر یکی از کاربران رو پذیرفتم و از کلمه استخدام استفاده کردم.

  این پست شما یک مشکل اساسی داره. شما حق توهین رو برای خودتون و هم نظرانتون محفوظ می دونید اما برای دیگران نه. به قول شهید اوینی اگر توهین کنیم بی فرهنگ هستیم اما اگر توهین کنند ازادی بیان است….:)

  الان همین خارجی ها رو ببینید. بنده به واسطه مدت زمان زیادی که تو Team Speak و دیسکورد و… برای انجام بازیهای انلاین میگذرونم، دوست های زیادی از سراسر دنیا پیدا کردم. مثلا توی گیلد وارز ۲ تا دلتون بخواد در حال رید و گیلد کوئست ها باهمدیگه راجع به مسائل دینی و اعتقادی صحبت می کردیم و قسم می خورم یکبار به من بی احترامی نکرد! اما شماها با شنیدن فقط یکی دو جمله و خودتون هم منفی برداشتش کردید، انواع اقسام تهمت ها مثل مزدور و … رو به بنده زدید و این رو حق خودتون می دونید. حداقل اگر تقلید می کنید درست تقلید کنید. توی تقلید کردن هم افتضاخ هستید !

  همونطور که گفتم مشکل شماها ریشه ای و ژنتیکی است! راه حلش هم کتاب خوندنه. با هر کتابی که دلتون میخواد شروع کنید بلکه یک قوام فکری پیدا کنید.

  اون حرف شهید آوینی در مورد خودتون هم جواب می ده؟

  مشکل شما که توهین می بینیدش علم پایینتونه

  حالا دیدید به خاطر علم پایین خودتون

  بدون مطالعه ۲ تا کتاب

  مشکل شماها ریشه ای و ژنتیکی است!

 13. mohsen_mzhخب چه ارتباطی به دیکتاتوری داره. کلمه ای که دنبالش میگردی تعصب هست.
  بعد هم وقتی دلایل میاری برای خوش اومدن یا نیومدن از یه چیزی طرف مقابل حق داره اعتراض کنه اگر این دلیل و نتیجه گیری براش غیر منطقی بیاد. اگر صرفا میگفتی من از این تیپ بازی خوشم نمیاد قضیه ش فرق میکرد.
  تو پست اولت برای خودت این حق رو قائل شدی به سازندگان بازی بگی کپی کار و اجیر شده؛ چرا طرف مقابلت این اجازه رو به خودش نده که تو مخالفت باهات کلمات سنگین مثل خودت به کار نبره؟
  در کل وقتی تو یه جمعی اکثریت با یکی مخالفن اون یه نفر سعی می کنه بقیه افراد رو به همین چیزایی که شما متهم کردی متهم کنه، چیز عجیبی نیست. البته این دلیل نمیشه حق با اکثریت یا اون یه نفر باشه.

  اعتراض با توهین فرق میکنه. اصلا شاید مشکل همینه. فرق توهین و اعتراض رو نمی دونید. اما در مورد کلماتی که به نظرتون توهین من به سازنده ها است هم توضیح دادم اما به خاطر احترام به نظر شما که کمی ملایم تر از دیگران بود بازهم توضیح میدم. اول اینکه کپی کردن از بازی غربی توهین حساب نمیشه. مثلا اینهمه سازنده که از بازیهای مختلف کپی می کنند و مشکلی هم با نقل این موضوع ندارند ، به خودشون توهین می کنند؟! نخیر عزیز این توهین نیست بلکه نقده. البته کپی خوب هم چندان مذموم نیست.

  درمورد اجیر شدن هم مشکل شما که توهین می بینیدش علم پایینتونه. چهارتا کتاب از ادبیات کهن و چهار تا داستان بخونید تا ببینید که اجیر کردن اصلا معنی بدی نداره. مثلا فلانی یک کارگر روز مزد اجیر کرد تا خونه اش رو بسازه.
  مدرک می خواهید؟ اینهم لغت نامه دهخدا: پیشیار. مزدبگیر. شخصی که انجام عملی را متعهد میشود در برابر مزدی.
  اجیر خاص ؛ اجیری که متعهد میشود عملی را شخصاً در مدت معین انجام دهد.
  پ.ن: البته این کلمه هم در جای منفی استفاده می شود و هم در جای مثبت. نتیجه اینکه یک کلمه خنثی است و صرفا معنی بدی ندارد.

  حالا دیدید به خاطر علم پایین خودتون به دیگران تهمت می زنید؟ نه تنها تهمت می زنید بدون مطالعه ۲ تا کتاب خودتون رو تو جای حق هم می نشونید! همین کارها رو می کنید که افرادی مسئولینتون میشن که فرق گوشت کوبیده و…. رو تشخیص نمی دن! انصافا حقتونه که ادمهایی بنیاد ملی بازیهای رایانه ای رو اداره کنند که اکثرا یک بازی هم تو عمرشون نکردند!

  اما با تمام این وجود من نظر یکی از کاربران رو پذیرفتم و از کلمه استخدام استفاده کردم.

  این پست شما یک مشکل اساسی داره. شما حق توهین رو برای خودتون و هم نظرانتون محفوظ می دونید اما برای دیگران نه. به قول شهید اوینی اگر توهین کنیم بی فرهنگ هستیم اما اگر توهین کنند ازادی بیان است….:)

  الان همین خارجی ها رو ببینید. بنده به واسطه مدت زمان زیادی که تو Team Speak و دیسکورد و… برای انجام بازیهای انلاین میگذرونم، دوست های زیادی از سراسر دنیا پیدا کردم. مثلا توی گیلد وارز ۲ تا دلتون بخواد در حال رید و گیلد کوئست ها باهمدیگه راجع به مسائل دینی و اعتقادی صحبت می کردیم و قسم می خورم یکبار به من بی احترامی نکرد! اما شماها با شنیدن فقط یکی دو جمله و خودتون هم منفی برداشتش کردید، انواع اقسام تهمت ها مثل مزدور و … رو به بنده زدید و این رو حق خودتون می دونید. حداقل اگر تقلید می کنید درست تقلید کنید. توی تقلید کردن هم افتضاخ هستید !

  همونطور که گفتم مشکل شماها ریشه ای و ژنتیکی است! راه حلش هم کتاب خوندنه. با هر کتابی که دلتون میخواد شروع کنید بلکه یک قوام فکری پیدا کنید.

 14. lebronمن ازادانه این رو می نویسم چون دیکتاتوری در مدیریت سایت حداقل اینجا وجود نداره. دست این عزیزان دیکتاتور کوچولو بود که تا الان پاک شده بود.

  پست های قبلی رو بخونید! مشکل کلمه ی اجیر کردن رو که باهمدیگه حل کردیم. اما بعد از اون چی؟ می بینید! مشکل عدم توان پذیرش تفکر متفاوت است.

  بنده از طرفداران شدید TLOU هستم و به عنوان یک طرفدار این برخورد های زشت رو دیدم. افرادی که حمله می کردند به این صورت نمی گفتند چیش و چرا بده! بلکه ارواح طرف رو میاوردن جلوی چشمش. الان همین تاپیک رو ببینید. به بنده انواع و اقسام تهمت ها زده شد!

  مشکل اینجاست که این دوستان حق توهین به تفکر متقابل رو برای خودشون محفوظ میدونند و چون غالب جمعیت هم باهاشون هم نظر است هیچ برخوردی باهاشون نخواهد شد.

  محدوده ی مطالعات بنده کم گسترده نیست. صحبت راجع بهش تعریف از خود میشه پس بازش نمی کنم. اما مشکل محدوده مطالعات من نیست. مشکل یک جمعیت بی فکر که تابحال لای حتی یک کتاب رو هم باز نکرده اند است که ثابت منطقی تو فکرشون نیست. به خاطر همین ادمی رو تو همین تاپیک می بینیم که اول به بازیرایانه توهین می کنه بعد در یک مغلطه ی عجیب از بازیرایانه تعریف می کنه و این رو علیه من استفاده می کنه!! به این حالت در علم منطق میگن که طرف ثابت منطقی مشخص نداره. این ادم غیرقابل بحث است چون خودش هم نمی دونه چند چنده!

  خب چه ارتباطی به دیکتاتوری داره. کلمه ای که دنبالش میگردی تعصب هست.
  بعد هم وقتی دلایل میاری برای خوش اومدن یا نیومدن از یه چیزی طرف مقابل حق داره اعتراض کنه اگر این دلیل و نتیجه گیری براش غیر منطقی بیاد. اگر صرفا میگفتی من از این تیپ بازی خوشم نمیاد قضیه ش فرق میکرد.
  تو پست اولت برای خودت این حق رو قائل شدی به سازندگان بازی بگی کپی کار و اجیر شده؛ چرا طرف مقابلت این اجازه رو به خودش نده که تو مخالفت باهات کلمات سنگین مثل خودت به کار نبره؟
  در کل وقتی تو یه جمعی اکثریت با یکی مخالفن اون یه نفر سعی می کنه بقیه افراد رو به همین چیزایی که شما متهم کردی متهم کنه، چیز عجیبی نیست. البته این دلیل نمیشه حق با اکثریت یا اون یه نفر باشه.

 15. AMIN-SCORPION

  به این کامنت میگن فرار به بیراهه 😀

  بحث تلو که خیلی وقته دیگه خز شده و طرف میومد میگفت بازی چرتیه میگفتیم چیش و چرا؟ یهو داد و فغان میداد ازادی نداریم اینجا و فلان و …

  بحث دیکتاتور بودن رو نمیشه خیلی روش مانور داد و شما هم بی انصافی که اینو میگی شما "حق" اینو داری که بنویسی پس دیکتاتوری نیست که شما رو تو خفقان بره:D

  در اینکه شما مختاری از بازی خوشت نیاد کسی بحثی نداره.
  ولی دیگه برچسب زدن کاره قشنگی نیست.

  یه مقدار سعی کنید کتاب ها و مقاله هایی خارج از مباحثی که تا امروز دنبال کردید بخونید تا با دنیای دیگه ای اشنا شید.

  شما تو بکارگیری واژه ها مشکل داری دوست من.

  من ازادانه این رو می نویسم چون دیکتاتوری در مدیریت سایت حداقل اینجا وجود نداره. دست این عزیزان دیکتاتور کوچولو بود که تا الان پاک شده بود.

  پست های قبلی رو بخونید! مشکل کلمه ی اجیر کردن رو که باهمدیگه حل کردیم. اما بعد از اون چی؟ می بینید! مشکل عدم توان پذیرش تفکر متفاوت است.

  بنده از طرفداران شدید TLOU هستم و به عنوان یک طرفدار این برخورد های زشت رو دیدم. افرادی که حمله می کردند به این صورت نمی گفتند چیش و چرا بده! بلکه ارواح طرف رو میاوردن جلوی چشمش. الان همین تاپیک رو ببینید. به بنده انواع و اقسام تهمت ها زده شد!

  مشکل اینجاست که این دوستان حق توهین به تفکر متقابل رو برای خودشون محفوظ میدونند و چون غالب جمعیت هم باهاشون هم نظر است هیچ برخوردی باهاشون نخواهد شد.

  محدوده ی مطالعات بنده کم گسترده نیست. صحبت راجع بهش تعریف از خود میشه پس بازش نمی کنم. اما مشکل محدوده مطالعات من نیست. مشکل یک جمعیت بی فکر که تابحال لای حتی یک کتاب رو هم باز نکرده اند است که ثابت منطقی تو فکرشون نیست. به خاطر همین ادمی رو تو همین تاپیک می بینیم که اول به بازیرایانه توهین می کنه بعد در یک مغلطه ی عجیب از بازیرایانه تعریف می کنه و این رو علیه من استفاده می کنه!! به این حالت در علم منطق میگن که طرف ثابت منطقی مشخص نداره. این ادم غیرقابل بحث است چون خودش هم نمی دونه چند چنده!

 16. lebronیادمه یکدوره ای هر کسی از بازی TLOU خوشش نمی اومد اساتید این انجمن هرچی از دهنشون در میومد نثار بدبخت می کردند. اوه اوه خدا نکنه از GOW خوشت نیاد که خونت به پای خودته!
  پس مشکل سیاسی و مذهبی و اینها نیست بلکه خیلی ریشه ای تر از این حرف هاست. دیکتاتور بودن تو وجود شماهاست. صد تا کتاب ازادی بیان هم بدن بهتون بخونید باز هم همین دیکتاتور کوچولو هستید. خدا به این جامعه رحم کنه که مدعیان روشنفکری رو با دیکتاتوری اشتباه گرفتند.

  موضوع این تاپیک خیلی ساده بود. بنده از تم این بازی خوشم نیومد. اما عزیزان دیکتاتور…. . خوش باشید. چند سال دیگه که دیکتاتور تر از شماها زمینتون زدند به خودتون میایید . الان حرف های من فایده ای نداره. نرود میخ اهنین در سنگ!

  به این کامنت میگن فرار به بیراهه 😀

  بحث تلو که خیلی وقته دیگه خز شده و طرف میومد میگفت بازی چرتیه میگفتیم چیش و چرا؟ یهو داد و فغان میداد ازادی نداریم اینجا و فلان و …

  بحث دیکتاتور بودن رو نمیشه خیلی روش مانور داد و شما هم بی انصافی که اینو میگی شما "حق" اینو داری که بنویسی پس دیکتاتوری نیست که شما رو تو خفقان بره:D

  در اینکه شما مختاری از بازی خوشت نیاد کسی بحثی نداره.
  ولی دیگه برچسب زدن کاره قشنگی نیست.

  یه مقدار سعی کنید کتاب ها و مقاله هایی خارج از مباحثی که تا امروز دنبال کردید بخونید تا با دنیای دیگه ای اشنا شید.

  شما تو بکارگیری واژه ها مشکل داری دوست من.

 17. یادمه یکدوره ای هر کسی از بازی TLOU خوشش نمی اومد اساتید این انجمن هرچی از دهنشون در میومد نثار بدبخت می کردند. اوه اوه خدا نکنه از GOW خوشت نیاد که خونت به پای خودته!
  پس مشکل سیاسی و مذهبی و اینها نیست بلکه خیلی ریشه ای تر از این حرف هاست. دیکتاتور بودن تو وجود شماهاست. صد تا کتاب ازادی بیان هم بدن بهتون بخونید باز هم همین دیکتاتور کوچولو هستید. خدا به این جامعه رحم کنه که مدعیان روشنفکری رو با دیکتاتوری اشتباه گرفتند.

  موضوع این تاپیک خیلی ساده بود. بنده از تم این بازی خوشم نیومد. اما عزیزان دیکتاتور…. . خوش باشید. چند سال دیگه که دیکتاتور تر از شماها زمینتون زدند به خودتون میایید . الان حرف های من فایده ای نداره. نرود میخ اهنین در سنگ!

 18. lebronوقتی صحبت از یک بازی ایرانی میشه ادم دوست داره یکمی از افسانه ها و داستان ها و فرهنگ ایرانی منتشر بشه. نه اینکه صرفا یک کپی از فرهنگ خارجی باشه. این بازی تو همین تریلرش معلوم بود که سرتا پا کپی از بازیها و فرهنگ غربی است. حتی المانهای س.ک.س.ی هم به بازی اضافه کردند برای جذابیت بیشتر!خلاصه , بازی ایرانی؟!! lol بهتره بگیم یک عده اجیر شده ایرانی واسه ساختن بازی برای لهستان با همون فرهنگ!

  هر بازی تو هر کشوری ساخته میشه مربوط به فرهنگ اون کشور باید باشه؟ آخه گیمری که هدفش سرگرم شدنه چه اهمیتی براش داره این صحبت ها
  تو این بازی پیکسلی من نمیدونم چه چیزی باعث تحریک شما شده ولی در اون صورت هم نمیدونم چه مشکلی با جذابیت های ج*سی دارید شما. به خدا چیز کثیفی نیست س*س!
  یکم مسائل رو فراتر از اراجیفی که تو صدا و سیما و روزنامه کیهان به خورد ملت میدن ببین.

 19. Yukimura

  یه مشت اجیر شده ؟! چقد بدبختیم خدا
  حالا چهارنفر پیدا شدن کارشون نسبتا خوب بوده و ناشر خارجی پیدا شده براشون فوری باید انگ جیره خوار بودن بزنی
  میدونی چرا همه جوابایی ک میگیری با لحن تنده؟ چون انقد نوشتت بی منطق و غیرقابل درکه که نمیشه چیز دیگه ای گفت

 20. i am dead

  این بحث و موضوعات ج**ی نمیدونم چطوری پیش اومده و دوستان چه صحنه ای دیدن که همیچین حرفی میزنن
  درباره خود بازی و تیم سازنده هم صادقانه بگم اصلا موفقیت و شکستشون برام اهمیتی نداره
  ولی مثل هر شرکت بازی سازی مستقلی براشون ارزوی موفقیت میکنم
  امیدوارم که بتونن فروش خوبی داشته باشن

 21. Sepi_60

  دوستان، شما از شخصی که به بازیی که Kiss داره میگه صحنه سک@سی داره و اجیر شده هستش در حالی که خیلی قبل از اینکه ناشر بین المللی پیدا کنه تقریبا مراحل پایانی ساختش رو طی کرده، چه انتظاری دارین؟ 😀
  البته شنیدن این جور حرفها در مملکت ما خیلی هم عجیب نیست. کافیه آخر هفته ها قبل از ظهر تلویزیون رو روشن کنید و کلی از این صحبتها در مورد تمامی ابعاد زندگی بشنوید:D:D

 22. lebronاز AMIN-SCORPION عزیز تشکر می کنم که حد اقل با ادبانه بحث کردند و توهین نکردند. سایر دوستان هم که توهین ظاهرا بخشی از وجودشون شده. اینکه هنر کشور عقب مونده به خاطر وجود تفکرات متفاوت نیست. طبیعتا در هر جای دنیا افراد با تفکرات متفاوت وجود دارند. چیزی که موجب عقب موندگی هنر ما شده وجود دیکتاتورهایی مثل شماست که توان پاسخگویی به یک تفکر متقابل خودتون رو ندارید. ادعای ازادی تفکر دارید اما با بی ادبی با تفکر متقابل خودتون برخورد می کنید! اگر تعریفتون از ازادی اندیشه این است که… سلام بر هیتلر….!

  در مورد فرهنگ و اهمیت فرهنگ همین بس که بدونید وزرای کشورهای خارجی مثل المان و فرانسه و… با وجود مسلط بودن به زبان انگلیسی ، در ملاقات های رسمی به زبان کشور خود صحبت می کنند و از مترجم استفاده می کنند. مثال دیگر هم تور دو فرانس هستش که با وجود میلیون ها بیننده از سراسر جهان زیرنویس ها و اطلاعات به زبان فرانسوی نوشته و پخش میشه. مثال دیگر بازی ویچر هستش که سازنده ی لهستانی از روی افسانه ی کشور خودشون این بازی رو ساخت و…. . البته اینجا بیشتر بحث روی سازنده هایی هست که کاملا در یک کشور حضور دارند و اعضاشون هم غالبا اهل همون کشور هست و بحث روی شرکت های چند ملیتی نیست.

  اینکه من از این بازی انتظار دارم حداقل کمی معرف فرهنگ ایرانی باشه و صرفا کپی از فرهنگ غرب نباشه ای است که این بازی جزء اولین بازیهای معتبر ایرانی است. اینها امضا میشن برای ایران. البته دوستان کاتولیک تر از پاپ خیلی متوجه نمی شوند من چی میگم.

  پ.ن: بازیرایانه پرمخاطب ترین نشریه کشور و بعد از بازیسنتر پرمخاطب ترین انجمن بازی کشور بود و سالها فعالیت کرد نه ۶ ماه! جهت اطلاع شما بگم که کلا ۴-۵ عدد Admin و ۷-۸ عدد Moderator بودیم و پیشکسوتان عزیزی مثل اقای رضا چشمی و اقای سهیل منصوری که مقاله هاشون لحظات شیرین کودکی ما رو شکل دادند در این مجله و انجمن فعالیت می کردند.

  پ.ن: چقدر فکر شما کوچیکه! جدی فکر می کنید راه تشخیص تم و المان س.ک…. تحریک شدنه؟! یعنی مثلا کارشناس های پگی میشینن ببینن چقدر تحریک میشن بعد یک بازی رو درجه بندی می کنند؟! خیلی باحالید:D

  اومدی وزرای کشور رو با بازیساز های مستقل مقایسه کردی؟؟؟؟
  پاسخگویی به تفکر متقابل؟؟؟
  تفکر شما ۲۰ ساله تاریخ مصرفش گذشته اینکه شما هنوز این تفکرات رو داری جای گریه داره
  The Witcher یک سری کتاب فانتزی که توسط یک نویسنده لهستانی نوشته شده (۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹) و تا اونجایی که یادمه فقط نسخه اول نزدیک به کتاب نسخه ها بعدی داستانشون جدا میشه
  کتاب هم کاملا فانتزی و شاید از داستان ها لهستانی بهره گرفته باشه ولی در مجموع ربطی به لهستان نداره
  اینکه سازنده دلش بخواد در مورد کشورش بازی بسازه هم به خودش مربوطه اون لحن تند شما تو پست اولتون کاملا بی منطق
  اینکه من بخوام با شما با ادبانه بحث کنم هم باز به خودم مربوطه، با همه افراد دنیا نیابد با ادبانه برخورد بشه و کاملا یه چیز شخصی که من تشخیص بدم شما ادب نیاز داری یا نه
  اون بازی رایانه هم کاربرای فعالشون همه اینجان و از مدیرت فاجعه اونجا و اینه مدیرا دیکتاتوری به همه برخورد میکردن همه آگاهیم
  و این طرز فکر شما هم کاملا نشون میده چرا اون سایت کلا محو شد
  سایت گیمی که مدیرش شما باشی بهتر از اینم نمیشه

 23. ShObEyR

  lebronاز AMIN-SCORPION عزیز تشکر می کنم که حد اقل با ادبانه بحث کردند و توهین نکردند. سایر دوستان هم که توهین ظاهرا بخشی از وجودشون شده. اینکه هنر کشور عقب مونده به خاطر وجود تفکرات متفاوت نیست. طبیعتا در هر جای دنیا افراد با تفکرات متفاوت وجود دارند. چیزی که موجب عقب موندگی هنر ما شده وجود دیکتاتورهایی مثل شماست که توان پاسخگویی به یک تفکر متقابل خودتون رو ندارید. ادعای ازادی تفکر دارید اما با بی ادبی با تفکر متقابل خودتون برخورد می کنید! اگر تعریفتون از ازادی اندیشه این است که… سلام بر هیتلر….!

  شما بزار ۲۴ ساعت از پستت که توش یک تیم و اجیر شده و کپی کار خطاب کردی بگذره بعد پرچم دموکراسی و علم آزادی بیان و بلند کن.

  lebronدر مورد فرهنگ و اهمیت فرهنگ همین بس که بدونید وزرای کشورهای خارجی مثل المان و فرانسه و… با وجود مسلط بودن به زبان انگلیسی ، در ملاقات های رسمی به زبان کشور خود صحبت می کنند و از مترجم استفاده می کنند.

  اون عرف بین المللی هست و مخصوص چند تا کشور خاص نیست و همه جای دنیا مقامات با زبان محلی خودشون صحبت میکنند و مترجم وظیفه ترجمه داره.

  lebronمثال دیگر بازی ویچر هستش که سازنده ی لهستانی از روی افسانه ی کشور خودشون این بازی رو ساخت و…. . البته اینجا بیشتر بحث روی سازنده هایی هست که کاملا در یک کشور حضور دارند و اعضاشون هم غالبا اهل همون کشور هست و بحث روی شرکت های چند ملیتی نیست.

  CD Projekt حدود ۲۳ سال از زمان تاسیسش میگذره و یک شبه ویچر نساخته.

  lebronاینکه من از این بازی انتظار دارم حداقل کمی معرف فرهنگ ایرانی باشه و صرفا کپی از فرهنگ غرب نباشه ای است که این بازی جزء اولین بازیهای معتبر ایرانی است. اینها امضا میشن برای ایران. البته دوستان کاتولیک تر از پاپ خیلی متوجه نمی شوند من چی میگم.

  میگم که مشکل ریشه ای هستش، شما بیا تعریف کن که چطوری از یک تریلر ۱ دقیقه و ۲۶ ثانیه ای تونستی درک کنی که فرهنگ غربی داره تبلیغ میشه؟ چون زبان یازی انگلیسی هست به این تتیجه رسیدی؟ یا از عبارت های roam, slash,loot,conjure,solve,cooperate,love که در تریلر نمایش داده میشه؟

  هیچ دلیلی نداره حتما ما در مورد اساطیرمون بازی بسازیم کما اینکه این تیم ساخته!

  lebronپ.ن: بازیرایانه پرمخاطب ترین نشریه کشور و بعد از بازیسنتر پرمخاطب ترین انجمن بازی کشور بود و سالها فعالیت کرد نه ۶ ماه! جهت اطلاع شما بگم که کلا ۴-۵ عدد Admin و ۷-۸ عدد Moderator بودیم و پیشکسوتان عزیزی مثل اقای رضا چشمی و اقای سهیل منصوری که مقاله هاشون لحظات شیرین کودکی ما رو شکل دادند در این مجله و انجمن فعالیت می کردند.

  کاش از همین اسامی که نام بردین یاد میگرفتید چطوری با یک بازی استاندارد ایرانی برخورد کنید!

  lebronپ.ن: چقدر فکر شما کوچیکه! جدی فکر می کنید راه تشخیص تم و المان س.ک…. تحریک شدنه؟! یعنی مثلا کارشناس های پگی میشینن ببینن چقدر تحریک میشن بعد یک بازی رو درجه بندی می کنند؟! خیلی باحالید

  کارشناس های پگی نسخه کامل بازی و میگیرن بازی میکنن و نسبت به اتمسفر بازی و اتفاقات درونش رده بندی میکنن و از روی تریلر ۱:۲۶ ثانیه ای به المان های سkس ی بازی پی نمیبرن.

  یک طوری ار فرهنگ صبحت میشه آدم یاد ۲۵۰۰ سال پیش میفته، فرهنگ غالب جامعه همون بازی راننده خاور، موتور سوار و گنده لاتی هست که تو کافه بازار هر کدوم ۲۰۰K دانلود شدن.

  lebronوقتی یک ناشر یک تیمی رو ساپورت میکنه در واقع این تیم میشه استخدامی ناشر. ولی چشم باهاتون تو این موضوع موافقت می کنم و از کلمه ی استخدام استفاده می کنم چون شاید اجیر شدن معنی بدی داشته باشه.( البته امروزه و الا اجیر شدن اصلا معنی بدی در ادبیات کهن نداره).

  نه آقا جان نه، لازم نیست در مورد هر چیزی که اطلاعات نداریم در موردش فکت صادر کنیم.
  اگر ساخت بازی بدون حضور ناشر تمام شده باشه و آماده انتشار باشه بازم تولید کننده توسط ناشر اجیر شده؟ زمان تولید ناشر کجا بوده که اجیر کنه؟ خیلی از بازی ها هستن ساخته میشن و بعد از اتمام کار ناشر قرارداد میبنده تا کار بازاریابی، تبلیغات و انتشار و انجام بده و درصدش و برداره.

  جالبه آخرش هم باز گفتی اجیر شدن معنی بدی نداره :))

 24. lebronاز AMIN-SCORPION عزیز تشکر می کنم که حد اقل با ادبانه بحث کردند و توهین نکردند. سایر دوستان هم که توهین ظاهرا بخشی از وجودشون شده. اینکه هنر کشور عقب مونده به خاطر وجود تفکرات متفاوت نیست. طبیعتا در هر جای دنیا افراد با تفکرات متفاوت وجود دارند. چیزی که موجب عقب موندگی هنر ما شده وجود دیکتاتورهایی مثل شماست که توان پاسخگویی به یک تفکر متقابل خودتون رو ندارید. ادعای ازادی تفکر دارید اما با بی ادبی با تفکر متقابل خودتون برخورد می کنید! اگر تعریفتون از ازادی اندیشه این است که… سلام بر هیتلر….!

  در مورد فرهنگ و اهمیت فرهنگ همین بس که بدونید وزرای کشورهای خارجی مثل المان و فرانسه و… با وجود مسلط بودن به زبان انگلیسی ، در ملاقات های رسمی به زبان کشور خود صحبت می کنند و از مترجم استفاده می کنند. مثال دیگر هم تور دو فرانس هستش که با وجود میلیون ها بیننده از سراسر جهان زیرنویس ها و اطلاعات به زبان فرانسوی نوشته و پخش میشه. مثال دیگر بازی ویچر هستش که سازنده ی لهستانی از روی افسانه ی کشور خودشون این بازی رو ساخت و…. . البته اینجا بیشتر بحث روی سازنده هایی هست که کاملا در یک کشور حضور دارند و اعضاشون هم غالبا اهل همون کشور هست و بحث روی شرکت های چند ملیتی نیست.

  اینکه من از این بازی انتظار دارم حداقل کمی معرف فرهنگ ایرانی باشه و صرفا کپی از فرهنگ غرب نباشه ای است که این بازی جزء اولین بازیهای معتبر ایرانی است. اینها امضا میشن برای ایران. البته دوستان کاتولیک تر از پاپ خیلی متوجه نمی شوند من چی میگم.

  پ.ن: بازیرایانه پرمخاطب ترین نشریه کشور و بعد از بازیسنتر پرمخاطب ترین انجمن بازی کشور بود و سالها فعالیت کرد نه ۶ ماه! جهت اطلاع شما بگم که کلا ۴-۵ عدد Admin و ۷-۸ عدد Moderator بودیم و پیشکسوتان عزیزی مثل اقای رضا چشمی و اقای سهیل منصوری که مقاله هاشون لحظات شیرین کودکی ما رو شکل دادند در این مجله و انجمن فعالیت می کردند.

  پ.ن: چقدر فکر شما کوچیکه! جدی فکر می کنید راه تشخیص تم و المان س.ک…. تحریک شدنه؟! یعنی مثلا کارشناس های پگی میشینن ببینن چقدر تحریک میشن بعد یک بازی رو درجه بندی می کنند؟! خیلی باحالید:D

  تا جایی که دورادور با اخلاق سهیل منصوری و نوشته هاش آشنایی دارم اگه این نظر رو میخوند بعید نبود بنتون کنه یا حداقل یه تیکه خیلی سنگین نثارتون میکرد. مضاف بر این جوابتون هیچ ارتباطی با حرف دوستان نداره.
  بازی که بازارش جهانیه با چه زبانی باید توی دنیا تبلیغ بشه؟ فارسی، عربی، ترکی؟
  در ثانی شما المان س.ک.س.ی رو کجا دیدی؟ اگر مفاهیم عشق، خانواده، دوستی، همکاری و جنگاوری و… رو س.ک.س.ی و وارداتی میدونید که یا انقدر ناآگاه هستید و آتیشتون تنده که میشه حرفتون رو کامل نادیده گرفت و یا اینکه یه قصد و غرضی پشت این حرفا هست که شاید باید نتیجش رو تو روزهای آتی تو بیانیه های رجانیوز و کیهان و امثالشون بخونیم.
  در ضمن کاتولیک تر از پاپ؟ دست رو پیش میگیرین که پس نیفتین؟

 25. AMIN-SCORPIONاین همه بازی اومد و به قول شما دارای فرهنگ ایرانی(که من بیشتر اسلامی میدونم تا ایرانی) اخرش چی شد؟
  یه ناشر درست و حسابی پیدا شد تا اون بازی رو حداقل تو استور ببینیم؟

  فرهنگ غرب هم اگه یه نمه بهتر ببینیم خوبی های داره و بنظرم این خط کشی ها کم کم باید از دیالوگ هامون پاک شه -شخصی.

  دوست خوبم اخر کار اینکه ما محصولی رو میبینیم که یه تیم ایرانی ساخته منهای خوب و بدش , همین که دنیا بفهمه ما میتونیم بنظرم جای خوشحالی داره.

  اون مورد اجیر شده هم زیبنده هیچ کس نیست چون تو همین فرهنگ ایرانی که مد نظر شماست معنی جالبی نمیده حداقل بگید استخدام که اون حس رو منتقل نکنه 🙂

  به شما میگن ادمی که میشه باهاش بحث کرد. ای ول داری.

  در مورد بازیهایی که میگید انصافا ما یک بازی درست و حسابی هم در مورد فرهنگ ایرانی نداریم. مثلا گرشاسپ که کپی درجه چندم GOW بود و فقط اسمش ایرانی بود. یه مثال بزنم متوجه صحبتم بشید. مثلا دفاع مقدس رو ببینید. بالای هزاران فیلم درموردش ساخته شده و انصافا به جز ۱-۲ مورد همه اش شعار و … یک فیلم در حد نجات سرباز رایان نداریم. این خیلی بده. یعنی نمی تونیم از داشته هامون استفاده کنیم. تو بازی هم اوضاع بدتره!

  در مورد فرهنگ غرب باهاتون موافقم. اونها خوبی هایی دارند که ما نداریم و برعکس. واقعا بحثم این نبود و بیشتر تاکیدم روی کپی فرهنگ غرب بود!

  این نکته مثبتی است که ایرانی ها بازی ساختند اما ای کاش برای خودمون بود. الان بیشتر شبیه این است که یک تیم لهستانی با همون فرهنگ بازی ساخته که فقط ملیتشون ایرانی است!

  وقتی یک ناشر یک تیمی رو ساپورت میکنه در واقع این تیم میشه استخدامی ناشر. ولی چشم باهاتون تو این موضوع موافقت می کنم و از کلمه ی استخدام استفاده می کنم چون شاید اجیر شدن معنی بدی داشته باشه.( البته امروزه و الا اجیر شدن اصلا معنی بدی در ادبیات کهن نداره).

  موفق باشید عزیز

  پ.ن :راستی شما از بچه های بازیرایانه نبودید؟ خیلی اسمتون اشناست.

 26. lebronاینکه من از این بازی انتظار دارم حداقل کمی معرف فرهنگ ایرانی باشه و صرفا کپی از فرهنگ غرب نباشه ای است که این بازی جزء اولین بازیهای معتبر ایرانی است. اینها امضا میشن برای ایران. البته دوستان کاتولیک تر از پاپ خیلی متوجه نمی شوند من چی میگم.
  😀

  این همه بازی اومد و به قول شما دارای فرهنگ ایرانی(که من بیشتر اسلامی میدونم تا ایرانی) اخرش چی شد؟
  یه ناشر درست و حسابی پیدا شد تا اون بازی رو حداقل تو استور ببینیم؟

  فرهنگ غرب هم اگه یه نمه بهتر ببینیم خوبی های داره و بنظرم این خط کشی ها کم کم باید از دیالوگ هامون پاک شه -شخصی.

  دوست خوبم اخر کار اینکه ما محصولی رو میبینیم که یه تیم ایرانی ساخته منهای خوب و بدش , همین که دنیا بفهمه ما میتونیم بنظرم جای خوشحالی داره.

  اون مورد اجیر شده هم زیبنده هیچ کس نیست چون تو همین فرهنگ ایرانی که مد نظر شماست معنی جالبی نمیده حداقل بگید استخدام که اون حس رو منتقل نکنه 🙂

 27. از AMIN-SCORPION عزیز تشکر می کنم که حد اقل با ادبانه بحث کردند و توهین نکردند. سایر دوستان هم که توهین ظاهرا بخشی از وجودشون شده. اینکه هنر کشور عقب مونده به خاطر وجود تفکرات متفاوت نیست. طبیعتا در هر جای دنیا افراد با تفکرات متفاوت وجود دارند. چیزی که موجب عقب موندگی هنر ما شده وجود دیکتاتورهایی مثل شماست که توان پاسخگویی به یک تفکر متقابل خودتون رو ندارید. ادعای ازادی تفکر دارید اما با بی ادبی با تفکر متقابل خودتون برخورد می کنید! اگر تعریفتون از ازادی اندیشه این است که… سلام بر هیتلر….!

  در مورد فرهنگ و اهمیت فرهنگ همین بس که بدونید وزرای کشورهای خارجی مثل المان و فرانسه و… با وجود مسلط بودن به زبان انگلیسی ، در ملاقات های رسمی به زبان کشور خود صحبت می کنند و از مترجم استفاده می کنند. مثال دیگر هم تور دو فرانس هستش که با وجود میلیون ها بیننده از سراسر جهان زیرنویس ها و اطلاعات به زبان فرانسوی نوشته و پخش میشه. مثال دیگر بازی ویچر هستش که سازنده ی لهستانی از روی افسانه ی کشور خودشون این بازی رو ساخت و…. . البته اینجا بیشتر بحث روی سازنده هایی هست که کاملا در یک کشور حضور دارند و اعضاشون هم غالبا اهل همون کشور هست و بحث روی شرکت های چند ملیتی نیست.

  اینکه من از این بازی انتظار دارم حداقل کمی معرف فرهنگ ایرانی باشه و صرفا کپی از فرهنگ غرب نباشه ای است که این بازی جزء اولین بازیهای معتبر ایرانی است. اینها امضا میشن برای ایران. البته دوستان کاتولیک تر از پاپ خیلی متوجه نمی شوند من چی میگم.

  پ.ن: بازیرایانه پرمخاطب ترین نشریه کشور و بعد از بازیسنتر پرمخاطب ترین انجمن بازی کشور بود و سالها فعالیت کرد نه ۶ ماه! جهت اطلاع شما بگم که کلا ۴-۵ عدد Admin و ۷-۸ عدد Moderator بودیم و پیشکسوتان عزیزی مثل اقای رضا چشمی و اقای سهیل منصوری که مقاله هاشون لحظات شیرین کودکی ما رو شکل دادند در این مجله و انجمن فعالیت می کردند.

  پ.ن: چقدر فکر شما کوچیکه! جدی فکر می کنید راه تشخیص تم و المان س.ک…. تحریک شدنه؟! یعنی مثلا کارشناس های پگی میشینن ببینن چقدر تحریک میشن بعد یک بازی رو درجه بندی می کنند؟! خیلی باحالید:D

 28. ShObEyR

  lebronداشتید خوب پیش می رفتید دوست عزیز و امیدوار به شروع یک بحث خوب شده بودم اما بعدش…. دیگه این تمسخر با شخصیت بعضی ها عجین شده. ببین عزیز یک متن خوب نوشتی که جای بحث داشت اما خودت کار خودت رو در ادامه با توهین خراب کردی که تنها نفس خودت رو راضی کرد و خواننده رو بیزار. پس اگر به متن خودت اهمیت میدی این روش رو ترک کن.

  پ.ن : ۱۰ سال پیش بنده مدیر بازیرایانه مرحوم بودم. این رو برای تعریف از خود نگفتم. واسه این گفتم بلکه شما به توهین ها و تهمت هایی که زدید اگاه بشید.

  جای بحث زیاده اما نه با شخصی که با پبکسل آرت تحریک میشه و یک تیم را اجیر شده خطاب میکنه.

  بازی رایانه در عمر ۶ ماهش ۱۰۰K مدیر داشت، شما هم احتمالا با ۱۶ سال سن در آن زمان یکی از زیر شاخه ها دستت بوده که خب So what؟ چون مدیر یک بخش توی یک فروم فشل بودی اجازه داری تهمت بزنی و به بقیه و تراوشات مسموم ذهنت و بریزی بیرون؟

 29. lebronبهتره بگیم یک عده اجیر شده ایرانی واسه ساختن بازی برای لهستان با همون فرهنگ!

  کامل این قسمت جای تاسف داره :|:|:|

 30. lebronوقتی صحبت از یک بازی ایرانی میشه ادم دوست داره یکمی از افسانه ها و داستان ها و فرهنگ ایرانی منتشر بشه. نه اینکه صرفا یک کپی از فرهنگ خارجی باشه. این بازی تو همین تریلرش معلوم بود که سرتا پا کپی از بازیها و فرهنگ غربی است. حتی المانهای س.ک.س.ی هم به بازی اضافه کردند برای جذابیت بیشتر!خلاصه , بازی ایرانی؟!! lol بهتره بگیم یک عده اجیر شده ایرانی واسه ساختن بازی برای لهستان با همون فرهنگ!

  من تریلر رو ندیدم ولی بعید میدونم بشه تو ایران بازی با المان سک.سی ساخت!
  اگه این طور بود تا الان عده معلوم الحال از دیوار بنیاد بازی های رایانه ای بالا رفته و اونجا رو به اتیش میکشیدن 😀

  حالا باید دید تعریف شما از معنی این واژه چیه که به این صراحت اونم راجب یه بازی وطنی به کار بردید:-?
  البته یه نکته ظریف هم بگم اگه شما هم پیرو و دنباله این داستان های تهاجم و نفوذ و فرهنگ غرب و … هستید دیگه نقل قول نزنید منو چون من درک و شعور فهمش رو ندارم که این موارد و بفهمم 😀

 31. lebronوقتی صحبت از یک بازی ایرانی میشه ادم دوست داره یکمی از افسانه ها و داستان ها و فرهنگ ایرانی منتشر بشه. نه اینکه صرفا یک کپی از فرهنگ خارجی باشه. این بازی تو همین تریلرش معلوم بود که سرتا پا کپی از بازیها و فرهنگ غربی است. حتی المانهای س.ک.س.ی هم به بازی اضافه کردند برای جذابیت بیشتر!خلاصه , بازی ایرانی؟!! lol بهتره بگیم یک عده اجیر شده ایرانی واسه ساختن بازی برای لهستان با همون فرهنگ!

  سازنده های ایرانی حتما مجبور نیستن که بازیهایی بسازن که درش فرهنگ ایرانی دیده بشه (حالا Children Of Morta اگه شما به تریلر بیشتر دقت کنی میتونی آثار هنری و فرهنگی ایرانی رو در Art و محیط بازی پیدا کنی)
  بازیساز هم یک هنرمند و نباید هیچ محدودیتی توی کاراش گذاشته بشه و باید آزاد باشه تا از هرچیزی که دوست داره بسازه. این دیدگاه که چون طرف از فلان کشور حتما باید در مورد همون کشور خودش بازی بسازه کاملا اشتباه.
  یک مثال خوبشم سازنده های بازی Hotline Miami که سوئدی هستن ولی مکان بازیشون تو میامی و میشه گفت استایل آمریکایی داره، حالا ملت سوئدی باید بزنن تو سر اینا بگن چرا بازیتون فرهنگ سوئد نشون نمیده؟؟؟؟
  شما اومدی تو پستت سازنده بازی رو کلا سر یک منطق استباه و با تمسخر بردی زیر سوال توقع داری باهاتون با احترام هم بحث بشه؟
  همین افکار عقب مونده رو دارید که باعث پسرفت آثار هنری ملت شده
  طرف اسکار میبره میزنید سرش، بازیساز با کمپانی خارجی قرار داد میبنده میزنید سرش، بعد وقتی میبینید کشورتون در زمینه هنر دیجیتال از همه دنیا عقب تره ناراحتم میشید
  همون بازی رایانه افرادی مثل شما مدیرش بودن که مرحوم شد

 32. ShObEyRقرار نیست هر چیزی که ساخته میشه حتما یک ارتباطی با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی داشته باشه، نمونه های اشاعه فرهنگ ایرانی در حال حاضر روی کافه بازار به تعداد انبوه یافت میشه (لات، لات های اینجا، لات های اونجا، لات گنده، لات کوچیک و….) که اتفاقا استقبال خیلی خوبی هم میشه ازشون چون فرهنگ و خوب نشون میدن.

  داستان بازی در مورد ایستادگی در برابر اهرمین هست که در هر نقطه و مکانی میتونه رخ بده و انتخاب یک تم به معنی کپی کردن یک فرهنگ نیست(اصولا معنی و تعریف فرهنگ خیلی گسترده تر از چیزی هست که تصور میکنید).

  المان های س kس e در یک بازی با گرافیک پیکسلی ؟ جدا ؟ کلمه love شما را تحریک کرد یا ۲ کاراکتری که بینشون بوسه رد و بدل شد؟ والا بیشتر به نظر میرسه شما اجیر شدید که زحمت یک تیمی که مدت هاست روی یک عنوان با کیفیت کار میکنه و در سطح جهانی حرفی برای گفتن دارد را تخریب کنی.

  پ.ن ۱:
  شما احتمالا سنتون قد نمیده یا یادتون نیست ۱۰ سال پیش همین شرکت بازی گرشاسپ و که مربوط به داستان های ایرانی میشد را منتشر کردن.

  پ.ن ۲:
  المان های سkسe

  پ.ن ۳:
  lol

  پ.ن ۴: حاجی برو پ o ر n هاب شما :))

  داشتید خوب پیش می رفتید دوست عزیز و امیدوار به شروع یک بحث خوب شده بودم اما بعدش…. دیگه این تمسخر با شخصیت بعضی ها عجین شده. ببین عزیز یک متن خوب نوشتی که جای بحث داشت اما خودت کار خودت رو در ادامه با توهین خراب کردی که تنها نفس خودت رو راضی کرد و خواننده رو بیزار. پس اگر به متن خودت اهمیت میدی این روش رو ترک کن.

  پ.ن : ۱۰ سال پیش بنده مدیر بازیرایانه مرحوم بودم. این رو برای تعریف از خود نگفتم. واسه این گفتم بلکه شما به توهین ها و تهمت هایی که زدید اگاه بشید.

 33. ShObEyR

  lebronوقتی صحبت از یک بازی ایرانی میشه ادم دوست داره یکمی از افسانه ها و داستان ها و فرهنگ ایرانی منتشر بشه. نه اینکه صرفا یک کپی از فرهنگ خارجی باشه. این بازی تو همین تریلرش معلوم بود که سرتا پا کپی از بازیها و فرهنگ غربی است. حتی المانهای س.ک.س.ی هم به بازی اضافه کردند برای جذابیت بیشتر!خلاصه , بازی ایرانی؟!! lol بهتره بگیم یک عده اجیر شده ایرانی واسه ساختن بازی برای لهستان با همون فرهنگ!

  قرار نیست هر چیزی که ساخته میشه حتما یک ارتباطی با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی داشته باشه، نمونه های اشاعه فرهنگ ایرانی در حال حاضر روی کافه بازار به تعداد انبوه یافت میشه (لات، لات های اینجا، لات های اونجا، لات گنده، لات کوچیک و….) که اتفاقا استقبال خیلی خوبی هم میشه ازشون چون فرهنگ و خوب نشون میدن.

  داستان بازی در مورد ایستادگی در برابر اهرمین هست که در هر نقطه و مکانی میتونه رخ بده و انتخاب یک تم به معنی کپی کردن یک فرهنگ نیست(اصولا معنی و تعریف فرهنگ خیلی گسترده تر از چیزی هست که تصور میکنید).

  المان های س kس e در یک بازی با گرافیک پیکسلی ؟ جدا ؟ کلمه love شما را تحریک کرد یا ۲ کاراکتری که بینشون بوسه رد و بدل شد؟ والا بیشتر به نظر میرسه شما اجیر شدید که زحمت یک تیمی که مدت هاست روی یک عنوان با کیفیت کار میکنه و در سطح جهانی حرفی برای گفتن دارد را تخریب کنی.

  پ.ن ۱:
  شما احتمالا سنتون قد نمیده یا یادتون نیست ۱۰ سال پیش همین شرکت بازی گرشاسپ و که مربوط به داستان های ایرانی میشد را منتشر کردن.

  پ.ن ۲:
  المان های سkسe

  پ.ن ۳:
  lol

  پ.ن ۴: حاجی برو پ o ر n هاب شما :))

 34. وقتی صحبت از یک بازی ایرانی میشه ادم دوست داره یکمی از افسانه ها و داستان ها و فرهنگ ایرانی منتشر بشه. نه اینکه صرفا یک کپی از فرهنگ خارجی باشه. این بازی تو همین تریلرش معلوم بود که سرتا پا کپی از بازیها و فرهنگ غربی است. حتی المانهای س.ک.س.ی هم به بازی اضافه کردند برای جذابیت بیشتر!خلاصه , بازی ایرانی؟!! lol بهتره بگیم یک عده اجیر شده ایرانی واسه ساختن بازی برای لهستان با همون فرهنگ!

 35. jeenas

  تریلرای بازی رو دیدم معلومه در سطح جهانی تو سبک خودش حرفایی برای گفتن داره
  به امید موفقیت بازیسازان ایرانی

 36. ADU_Tank

  بسیار خبر امید بخشیه.
  امیدوارم یه روزی بتونیم کارهامون رو به دنیا بشناسونیم و پا به پای شرکتای بزرگ بازی سازی بتونیم گیم خوب تولید کنیم.
  پ.ن: بین بازی های "صرفا سرگرم کننده" نمایشگاه فرزندان مورتا بنظر میاد همچنین دارای مفاهیم اخلاقی همونطور که اشاره شد باشه که این هم باز نوید بخشه.
  به امید موفقیت تمام بازیسازای ایرانی.

نظر دهید