مشروح کنفرانس “آینده خارق العاده PC گیمینگ” در PAX East

دیروز در نمایشگاه PAX East شهر بوستون کنفرانس بسیار جالبی تحت عنوان "آینده خارق العاده PC گیمینگ" برگذار شد که در آن به بحث پیرامون اینکه در آینده چه چیزهایی از PC گیمینگ می توان انتظار داشت صحبت شده است.
افرادی که سخنرانی را انجام داده اند عبارتند از:
– بنیانگذار Oculus VR آقای Palmer Luckey
– Creative Director بازی Planetside 2 آقای Matt Higby
– Creative Director بازی Star Citizen آقای Chris Roberts
– مسئول بازاریابی فنی شرکت Nvidia آقای Tom Petersen
– سردبیر تحریریه PC Gamer آقای Evan Lahti به عنوان مدیر در کنفرانس
کنفرانس با یک سری نوشته که به مانند سرود ملی PC گیمینگ است آغاز شد و در ادامه موارد مهم تری ذکر شد: "PC گیمینگ باز، قدرتمند و انعطاف پذیر است که که امکان ماد سازی هم برای آن وجود دارد. این مهم فقط به یک اندازه برای در بر گرفتن تمامی نیازها نیست این پلتفرم عظیم ترین محیط آزمایشات دنیای گیمینگ و ایده های اصیل را شامل می شود. هیچ پلتفرم دیگری وجود ندارد که قیمت، تنوع، قدرت و عملکرد PC را داشته باشد."

سخنرانی با آقای Petersen آغاز شد و ایشان معتقند که آینده PC گیمینگ بیش از پیش به سمت Cloud محور بودن خواهد آمد با این امکان که بازی هایتان را به هر جایی از طریق PC خود Steam کنید و اینطور نباشد که در زیر زمین بنشینید مگر اینکه خودتان بخواهید. آقای Petersen می گویند که آینده طوری خواهد شد که کیفیت بی نظیر PC گیمینگ را می توان بر روی هر دستگاهی آورد. آقای Luckey در پاسخ به این موضوع، با مسرت ایده های ذکر شده را خوش بینانه توصیف می کنند.از آنجایی که تقاضا در بازار موبایل بالا است، آقای Petersen گفته اند که Nvidia تلاش خواهد کرد تا PC گیمینگ را بر روی هر دستگاهی ارائه کند. 
آقای Roberts دلیل علاقه خود به PC گیمینگ را دریافت بهترین تجربه ممکن اعلام می کنند و سخت افزار همیشه در حال تغییر آن کمک خواهد کرد تا کارهایی را انجام دهد که در گذشته ممکن نبوده. بدون اینکه صبر کنند تا یک کنسول به پایان عمر ۶ تا ۷ ساله خود برسد. او می خواهد در زیر زمین یا اداره خود به همراه قدرتمندترین ماشین ممکن باشد که البته به Cloud آن هم به خاطر مشکلات سروری زیاد باور ندارند. ایشان زیبایی Star Citizen در کیفیت ۴K را می خواهند بر روی یک دستگاه با توانمند تجربه کنند در حالی که چنین چیزی بر روی موبایل و یا با Steam کردن ممکن نخواهد بود.

در رابطه با بحث رزولوشن ۴K آقای Petersen گفته اند که قیمت مانیتورهایی که از این حالت پشتیبانی می کنند در حال پایین آمدن است. به همین دسترسی به چنین کیفیتی بیشتر خواهد شد و انجام آن با چندین مانیتور چیز غیر ممکنی نخواهد بود.
آقای Higby بحث را این طور ادامه می دهند که سخت افزار PC بزرگترین چالش برای بازی سازانی است که بر روی این پلتفرم مشغول هستند و تنوع بسیار بالا در شخصی سازی سخت افزار آنها را به زور وادار می کند تا به میزان دیوانه واری تنظیمات مختلف قرار دهند اما در عین حال همین مورد است که علاقه را به کار بر روی PC افزایش می دهد. 
آقای Roberts می گویند که شرکت مایکروسافت راه های زیادی را در عرصه کیفیت PC گیمینگ به وجود آورده است و با وجود Mantle و DirectX 12 ایشان خرسند هستند که می شود حداکثر بهره را از سخت افزار موجود ببرند زیرا این مورد خیلی بد است که یک PC قدرتمند داشته باشید اما نتوانید از آن مانند کنسول نهایت بهره را ببرید. از طرف دیگر شما می توانید تا حد امکان به سخت افزار نزدیک باشید و به میزان کافی کار را ارتقاء دهید. PC گیمینگ همیشه بسیار بزرگ بوده و حضور داشته است و به همین دلیل ایشان درک نمی کنند که چرا یک عده آن را پلتفرم خطاب نمی کنند زیرا آقای Roberts همیشه معتقد بوده اند که PC یک پلتفرم است و آن بزرگترین پلتفرم. فقط آنطور که باید تیترهای خبری مانند کنسول ها نداشته است. بازی World of Warcraft قطعا بیشتر از هر بازی دیگری در طول تاریخ در آمد بیشتری به همراه داشته است حتی از برترین عناوین کنسولی.
آقای Higby ذکر کرده اند که استفاده از بازی ها به صورت پایرت پایین آمده و دلیل آن هم آنلاین شدن عناوین مختلف و تجارت جدید بر روی پلتفرم ها است که باعث می شود یک کمپانی بازی PC نسازد. آقای Roberts با این موضوع موافقند و از توضیع بازی ها به صورت دیجیتالی به عنوان یک نکته مثبت برای سازندگان یاد می کنند که این میان هم دست دلالان کوتاه خواهد شد هم بازار پایرت.
آقای Petersen با آمار و ارقام بحث را ادامه می دهند و می گویند که طی برآوردهای Nvidia، سالیانه ۲۴ میلیار دلار از PC گیمینگ در آمد کسب می شود که شامل فروش، دانلود دیجیتالی، microtransaction و اشتراک ها می شود. 

 

آقای Luckey می گویند که مشکل چند سال اخیر از این بوده که سازندگان بیش از اندازه بر روی fidelity گرافیک تمرکز می کرده اند تا اینکه latency را کاهش دهند. ایشان معتقندکه اگر یک بازی خوب ساخته شود، نیازی به یک بنچمارک جادویی نیست که ۶۰ فریم بر ثانیه داشته باشید. بازی های بسیار زیادی وجود دارند که چنین میزان فریمی را دارا هستند اما نمانده اتفاق عجیب در آن میفتد که همراه آن صدها میلی ثانیه latency ایجاد می شود. ایشان نمی دانند که واقعا مردم چگونه این بازی ها را تحمل می کنند.
آقای Petersen باز هم بحث را به سمت مایکروسافت بردند و از آنجایی که آنها همکار دیرینه Nvidia هستند منابع زیادی را در PC گیمینگ قرار می دهند اما هنوز یک سری چیزها هستند که بایستی درست شود و DirectX 12 می خواهد همین کار را انجام دهد. با این حال کارهای بسیار زیادی حتی فراتر از DX12 می توان انجام داد.

در رابطه با کاهش فروش PC که آمار آن از شرکت هایی نظیر Dell منتشر می شود، آقای Roberts می گویند که این مورد هیچ گونه تاثیری بر PC گیمینگ ندارد و بازیکنان اکنون دارند سیستم های خود را میسازند به جای آنکه از چنین کمپانی های خرید کنند. آمار این تولید کنندگان قابل قبول نیست و فروش در قطعاتی نظیر کارت گرافیک و مادر بودر نحفته است. آقای Petersen این موضوع تایید می کنند و می گویند که Nvidia به این آمارها توجه دارد و با اینکه بازار PC تکان نمیخورد یا حتی کاهش می یابد، قسمت بازی ها به هیچ وجه آسیبی ندیده و قوی تر هم دارد می شود. PC گیمینگ از دید Nvidia یک پلتفرم تلقی می شود و هم اکنون ۲۶ میلیون نفر از GeForce Experience بهره مند هستند. 
در رابطه با SteamOS هم آقای Higby معقتند که PC می تواند یک جا در اتاق نشیمن داشته باشد اما عده ای هنوز ترجیح می دهند که پشت میز قرار گیرند. SteamOS ظرفیت بازی ها بر روی PC و اینکه چه قابلیت هایی دارند را گسترده تر خواهد کرد و آقای Higby فقط متعجب هستند که تولد یک سیستم open source مخصوص گیمینگ چرا انقدر دیر صورت گرفت.
در بخش سوال و جواب نیز نکاتی اشاره شده که نگاهی به آنها می اندازیم:
* آقای Chris Roberts آینده PC گیمینگ را ۶۴ بیت می بینند. Star Citizen به صورت ۶۴ بیت اجرا خواهد شد و اسطوره ای به نام ۳۲ بیت مانع از پیشرفت سازندگان می شود.
* آقای Higby ارتقای SSD را ارزان و موثر خطاب کرده اند که در گیمینگ تاثیر بسزایی دارد.
* آقای Petersen توضیح داده اند هوش مصنوعی در بازی ها تغییرات بسیاری به خود خواهد دید و GPU ها به ماشین های یادگیری واقعی تبدیل خواهند شد و در آینده با هوش مصنوعی مبارزه خواهیم کرد که خودمان آن را تعلیم داده ایم و با دیگران متفاوت است.
* آقای Petersen مشکل Cloud را در پهنای باند downstream نمی داند و این موضوع در upstream نفهته که در مقایسه با Stream یک فیلم سینمایی متفاوت است.
در صورتی که تمایل دارید کنفراس را به صورت کامل مشاهده کنید می توانید از طریق این لینک اقدام کنید. نظر شما درباره وضعیت فعلی PC گیمینگ و آینده آن چیست؟

منبع

نظرات

 1. دوست عزیز چه کشکی چه دوغی کو اطلاعات….منطق میگه تنها چیزی که کنسول درش برتر از PC هست..هزینه کمتره.اما من به شخصه کیفیت رو فدای یه مقدار هزینه بیشتر نمیکنم.بعدشم بازی های کنسول هم کرک میشن وگرنه بازی ۶۰ دلاری PS3 یا PS4 تو ایران نمیشه هفت هشتومن یا بیستومن..

 2. اتفاقأ هکرهایی که برای بازی کرک میسازن، هر جای دنیا که باشن طعمۀ اصلیشون همین ایرانیهاست چون میدونن که فقط ایرانه که قانون کپی رایت رو اینقدر وحشتناک به سخره گرفته و مردم ایران هم حتی نمیتونن یک حساب مسترکارد داشته باشن تا باهاش خرید کنن!

 3. [quote]
  شما الان اطلاعات مهم داری که هکر های خارجی بخوان بدزدن؟ :دی
  [/quote]
  آهان یعنی چون خارجی هستن هیچ کاری نمیتونن با اطلاعات ما بکنن؟!
  شما یه خرید اینترنتی بخوای بکنی باید رمز کارتتو وارد کنی… حالا شاید بگب به درد اونا نمی خوره، خب از کجا معلوم این هکرها ایرانی نباشن یا دستشون با هکرهای ایرانی تو یه کاسه نباشه؟! در ضمن بعضی از این کرکها رو ایرانیها مینویسن یا کرکهایی رو که خارجیها ساخت بر میدارن یه کد بهش اظافه میکنن!

 4. [quote]ادامه:
  شاید شما نیازی نداشته باشی که اطلاعات مهمت رو توی سیستمت بریزی ولی اونایی که شغلشون یا موقعیتشون اقتضا میکنه که اطلاعاتشونو داخل سیستمشون داشته باشن چی؟؟؟ اینا حق دارن که نگران این کرکها و حریم خصوصیشون باشن. انقدر به این کرکها ننازید، کرک یعنی دزدی! حالا میگی چاره ای نداری، خب قبول ولی دیگه حداقل پز نده![/quote]

  شما الان اطلاعات مهم داری که هکر های خارجی بخوان بدزدن؟ :دی

 5. ادامه:
  شاید شما نیازی نداشته باشی که اطلاعات مهمت رو توی سیستمت بریزی ولی اونایی که شغلشون یا موقعیتشون اقتضا میکنه که اطلاعاتشونو داخل سیستمشون داشته باشن چی؟؟؟ اینا حق دارن که نگران این کرکها و حریم خصوصیشون باشن. انقدر به این کرکها ننازید، کرک یعنی دزدی! حالا میگی چاره ای نداری، خب قبول ولی دیگه حداقل پز نده!

 6. درضمن آقای A.R.A.$.H همون xpadder که داری استفاده میکنی کرک شده هست! این کرکها ویندوزو داغون میکنه. اصلاً این به کنار؛ شما فکر میکنید این کسایی که بازیها رو کرک میکنن یا کرک مینویسن برای رضای خدا این کارو میکنن؟! نه عزیز من اینا هر کدومشون یه مقصودی دارن از این کارشون، بیشتر این کرکها (اگه نگیم همش) اطلاعاتی بشکل انکریپت شده رو با جایی سند و رسیو میکنن، واسه همینه که آنتی ویروسها انقدر به فایهای کرک گیر میدن. حالا شاید بگی اطلاعات مهمی توی سیستمت نداری، خب بله ما ایرانیها تقریباً هیچکدوممون اطلاعات مهمی نداریم نه اکانت مستر نه

 7. پلتفرمی که بازی درست درمون نداره (و همون اندک بازیهای خوبش رو هم از کنسول قرض گرفته) بدرد بازی کردن نمیخوره… حالا تو همش آسمون و ریسمون به هم بباف… ps4 و X1 هردو کنسول هستن و بازیهای خوبی دارن، بله اینجا اگه یکی از دیگری قویتر باشه یک امتیازه براش، ولی pc اگه هزار برابر از اونها قویتر باشه فایده ای نداره چون بازی خوب نداره یا خیلی کم داره. بازم میگم، خودتونو گول نزنین، اگه pc برای بازی بهتر از کنسول می بود، اصولاً وجود کنسول بی معنی میشد و کسی نمیخریدش! ولی میبینید که اینطور نیست.

 8. [quote]
  دوست عزیز تو مو میبینی و من پیچش مو….دوست عزیز کرایسیس و ace combat انحصاری نیستن همین اختلاف گرافیکی ps4 رو از X1 برتر کرده و دست سازندگان رو باز ..پس گرافیک بعد از گیم پلی مهمترین اصل در بازی هاست من خودم ۵ سال یبار سیستممو با دو ملیون ارتقا میدم و خود ۵ سالو به بهترین و بالاترین درجه کیفیت بازی هارو انجام میدم…شما همون یه سال صبر کن ارزون شه کنسول ی سالم برای کرک شدن بازیاش صبر کن این دو سال من ۴۰ بازی رو به پایان رسوندم…
  [/quote]
  😐

 9. دوست عزیز تو مو میبینی و من پیچش مو….دوست عزیز کرایسیس و ace combat انحصاری نیستن همین اختلاف گرافیکی ps4 رو از X1 برتر کرده و دست سازندگان رو باز ..پس گرافیک بعد از گیم پلی مهمترین اصل در بازی هاست من خودم ۵ سال یبار سیستممو با دو ملیون ارتقا میدم و خود ۵ سالو به بهترین و بالاترین درجه کیفیت بازی هارو انجام میدم…شما همون یه سال صبر کن ارزون شه کنسول ی سالم برای کرک شدن بازیاش صبر کن این دو سال من ۴۰ بازی رو به پایان رسوندم…

 10. [quote] خود شرکت های سازنده البته نه همشون میگن بهترین تجربه بازی ما بروی PC هستش و اکثرشون با PC تریلر هاشون و پخش میکنن [/quote] مگه ما سازنده ایم؟! ما مصرف کننده ایم و باید با توجه به شرایط خودمون تصمیم بگیریم که کدام پلتفرم واسمون بهتره. [quote] وچر ۳ یا چرا راه دور بریم واچ داگ یا کرایسیس ۳ ما با چه کیفیتی بازی میکنیم شما با چه کیفیتی [/quote] عزیز من بازی که فقط گرافیک نیست… اگه اینطور بود تاحالا نسل کنسولها منقرض شده بود. مثلاً shadow of the colossus گرافیکش زیاد بالا نیس ولی از خیلی بازیهای گرافیک بالا بهتره. ضمناً اگه کسی بخواد روی pc با گرافیک بالاتر از کنسول بازی کنه باید پول اون گرافیک بالتر رو هم بده یعنی باید ده برابر پول اون کنسول رو بده تا بتونه یه پی سی با اون مشخصات ببنده. قیمت ps4 هم الان کاذبه، توی این مملکت خراب شده همیشه یه چیزی که جدید میاد به قیمت نجومی فروخته میشه، یک سال دیگه صبر کن قیمتش واقعی میشه. (قیمت واقعیش ۳۹۹ دلاره که بعداً سونی قیمتشو پایینتر هم میاره) [quote] شما شاید در سال ۴ بازی انحصاری داشته باشید اما ما هم انحصاری داریم [/quote] انحصاری داریم داریم تا انحصاری… شما انحصاریهاتون تو مایه های کرایسیس و total war و یه چیزایی تو این مایه هاست، ما انحصاریهامون تو مایه های متال گییر و تکن و the last guardian و ace combat و … هستش. بازم برات شعر بگم؟! کله ی طاس رحیم و سینه ی ناز شهین، هردو بی مویند اما این کجا و آن کجا.
  [quote]
  یه نصیحت..ادم جنگی رو که میدونه توش بازندستو شروع نمیکنه..PC FOR EVER
  [/quote]
  خودت میبُری و خودت میدوزی و خودت داوری میکنی…! (از تولید به مصرف) 😀 باشه تو راست میگی، برو خودتو گول بزن و خوش باش.

 11. خود شرکت های سازنده البته نه همشون میگن بهترین تجربه بازی ما بروی PC هستش و اکثرشون با PC تریلر هاشون و پخش میکنن مثال شاخترینش: وچر ۳ یا چرا راه دور بریم واچ داگ یا کرایسیس ۳ ما با چه کیفیتی بازی میکنیم شما با چه کیفیتی. کنسولا فقط دو سال اول با Pc برابرند بعدا کم کم افتها شروع میشه و جوابگوی گرافیک بازی ها نخواهند بود مگر با افت فریم….بله شما شاید در سال ۴ بازی انحصاری داشته باشید اما ما هم انحصاری داریم…لذتی که بازی total warبا pc به ادم میده قابل وصف نیست یا warcraft. یه نصیحت..ادم جنگی رو که میدونه توش بازندستو شروع نمیکنه..PC FOR EVER

 12. [quote] اقای سعادتمند زحمت کشیدند و این مقاله رو تهیه کردند [/quote] بله همینطوره؛ درضمن امیدوارم سوء تفاهم نشه، خیلی از خبرها و پستهایی که ما در این سایت میخونیم حاصل تلاش آقای سعادتمند هست و ازشون ممنونم. من قصد نداشتم مقاله آقای سعادتمند رو زیر سوال ببرم، این هم یه مطلب بود برای pc مخاطبان خاص خودش. من قصدم این بود که به کسانی که بین ارتقاء pc و خرید کنسول دودل هستن دید درستی بدم تا اشتباهی رو که خودم قبلاً کردم نکنن. بنده چند سال پیش ps2 رو فروختم و یه عالمه پول گذاشتم روش و pc رو ارتقا دادم به این امید که از بازی کردن بیشتر لذت ببرم، فکر میکردم بازیهای ps2 رو هم میتونم با شبیه ساز اجرا کنم، بعد از اینکه این اتفاق افتاد تازه فهمیدم که چه اشتباهی کردم! شبیه ساز ps2 هزار جور مشکل داشت و نمیشد درست درمون بازی کرد (عنوز هم شبیه ساز ps2 یه مقدار مشکل داره توی اجرای بعضی از بازیها)، خود pc هم که بازیهای تاپ رو نداشت، یعنی بازیهاش به پای کنسول نمیرسید. یاد روزهای خوش بازی با کنسول افتادم که بهترین بازیها رو (سایلنت هیل – متال گییر – ace combat – tekken و …) بدون کوچکترین مشکلی بازی میکردم و لذت میبردم. همونجا بود که فهمیدم چه اشتباهی کردم و این این ضرب المثل رو به یاد آوردم که میگه: هر چیزی را بهر کاری ساختند. من دیدم نمیتونم از اینهمه بازیهای نازی که برای ps2 جمع کردم دل بکنم؛ بنابراین رفتم گشتم همون مدل کنسول خودمو گیر آوردم و اون فروشنده هم به بهانه ی اینکه این مدل قدیمی هست و گیر نمیاد حسابی به پاچم کرد تا درس عبرتی بشه برام! البته اگه از حق نگذریم، بازی با pc یک خوبی داشت اونم اینکه بازیهای مشترک رو یه کوچولو روانتر اجرا میکرد (البته بشرطی که سیستم قوی باشه). ولی خب این ویژگی مثبت pc در مقابل اونهمه نکات منفی چیزی نیست. [quote] درسته ما بعضی بازیها رو پورت شده و دیرتر از کنسولا بازی میکنیم اما این امر بنفع ماست چون تمام ایرادات و باگ های بازی در نسخه pcبرطرف میشه [/quote] منظورت از ایرادات چیه؟ اگه ایرادات اجرا روی pc رو میگی خب اون اصلا بحثش جداست و ربطی به کنسول نداره که شما بخوای به کنسول فخر بفروشی، این بازی روی کنسول درست اجرا میشده ولی مثلاً ورژن pcش یه ایراداتی داشته که شرکت سازنده مجبور شده اون ایرادات رو درست کنه و یه ورژن جدید بده بیرون. اگرم منظورت ایرادات گیم-پلی هست باید عرض کنم که شرکت سازنده اگه چنین ایراداتی رو برطرف کنه در عنوان بازی هم یه تغییر کوچولو میده مثلاً کپکام سال ۲۰۰۸ رزیدنت اویل ۵ رو ریلیز کرد، دو سال بعد هم یه ورژن جدید به اسم رزیدنت اویل ۵ گلد ادیشن داد بیرون که یه چیزایی به گیم -پلی اضافه شده بود و اتفاقا همین نسخه گلد ادیشن فقط برای کنسول عرضه شد!!! پس تو این زمینه هم کنسولها اولویت دارن برای سازنده ها. [quote] به صورت رایگان رو نسخه pc بیرون میدن مثال بارزش..متال گری رایزینگ [/quote] متال گییر رایزینگ رو داری با متال گییر سالید یکی میکنی؟!!! پس بزار دو بیت از ایرج میرزا برات بخونم: مرده‌ای در آبِ غسل و دختری در آبِ حوض، هر دو عریانند اما این کجا و آن کجا! چکمه ی شمرِ لعین و کرستِ تنگ مهین، هردو از چرنمد اما این کجا و آن کجا! —————————————- بقیه حرفاتم که فقط مایه خنده هست و نیازی به پاسخ دادن نداره. برو خوش باش.

 13. اقای سعادتمند زحمت کشیدند و این مقاله رو تهیه کردند که از مزاید pc و قدرتهای غیر قابل انکارش ی سری توضیحات بدن.. اما انگار بعضی از دوستان نمیخوان بپذیرن که پولی که بابت خرید کنسول پرداختند حدر رفته…درسته ما بعضی بازیها رو پورت شده و دیرتر از کنسولا بازی میکنیم اما این امر بنفع ماست چون تمام ایرادات و باگ های بازی در نسخه pcبرطرف میشه وحتی بعضی شرکتها تمامDLCها ک به صورت جداگانه برای بازی منتشر کرده بودن و حسابی بابتش پول به جیب زده بودنو به صورت رایگان رو نسخه pc بیرون میدن مثال بارزش..متال گری رایزینگ.

 14. [quote]
  مقاله ی بسیار خوبی بود،ممنونم. اما نظرات دوستان نشون میده که هنوز بسیاری از کاربران اطلاعات دقیقی از PC Gaming ندارن و حتی تمام بازیهای PC رو Pirate تصور می کنن، پیشنهاد می کنم مقالاتی در مورد بازیهای انحصاری و یا آنلاین PC و مزیتهاش به کنسولها منتشر بشه تا دیگه شاهد این قبیل تاخت و تازهای نابجا نباشیم!
  [/quote]
  دوست گرامی منم به شما پیشنهاد میکنم بشینی دو دقیقه با خودت فکر کنی که چرا با وجود قویتر بودن PC و همه ی مزیتهایی که خودت نام بردی، چرا کنسولها اینقدر طرفدار دارن و میلیون میلیون فروش میکنن… علتش هموناییه که عرض کردم.
  درضمن آقای wesly gibson هم لطفا مغلطه نفرمایند، اینجا کسی دیگری رو مجبور نکرده، داریم نظراتمون رو مطرح میکنیم. من دارم میگم برای بریدن گوشت، بهترین وسیله چاقوی قصابیه، شما اینو قبول ندارید و میگید نه چاقوی میوه خوری خوشگلتره!!! بی خیال بابا… شما درست میگید ، از قدیم گفتن عاقلان دانند…

 15. نمیشه یک کنسول یا پی سی رو ۱۰۰ درصد بهترین و بدون نقص دونست
  هرکدوم یسری مزیت داره
  من که از همشون دلم میخاد داشته باشم ولی پولش نیس پس با همین پی سی میسازیم:)
  ولی بازم با جنگهای صلیبی حال میکنم
  نسخه دومش هم تو تابستون داره میاد(قابل توجه پی سی بازها)
  😀

 16. [quote]واقعاً متاسفم که بعضیها خودشونو گول میزنن و اون چیزی رو که دارن بهترین میدونن؛ همون دلیل اولی که ذکر کردم (بازیهای تاپ) خودش کافیه که کنسول رو برتر از پی سی بکنه برای بازی کردن. شما بهترین pc دنیا رو هم که داشته باشی چه فایده وقتی از بازیهای خوب محروم باشی؟!؟ عقل هم چیز خوبیه والا، قبول دارید؟ اگه برای بازیهای ps4 مجبوریم هزینه کنیم در عوض میدونیم که بازیهاش کاملاً اصله و هر ننه قمری توش دست نبرده و ما هم به دزدی آلوده نشدیم؛ ولی pc چی؟؟ شماها حتی اگه بخواید یه بازی رو بصورت اورجینال بخرید نمیتونید چون اولا اکانت مسترکارد و … میخواد که ما تحریم هستیم، اگه کسی هم پیدا بشه که اکانت در اختیارتون بذاره، پول لطفش رو هم ازتون میگیره – تازه برای دانلود بازی هم باید وی پی ان داشته باشین چون بدون اون همه لینکها فیلتره. چند گیگ هم از شارژ اینترنتتون (بسته به حجم بازی) باید برای دانلود بدین. پس اگه شما بخواید یه بازی رو بخرید، عملاً دستتون بسته اس. درضمن اون دوستانی که گفتن ps4 حالا حالا کرک نمیشه و دو-سه سال دیگه هم ارزششو از دست میده باید عرض کنم که حتی اگه دیر هم کرک بشه بازم ارزش خریدن داره چون بازیهاش انقدر جذاب هستن که آدم واسشون پول خرج کنه. به این زودیها هم ارزششو از دست نمیده همونطور که ps3 بعد اینهمه سال هنوز ارزششو از دست نداده، شما همون متال گییرشو (که سال ۲۰۰۸ اومده) بخواید بازی کنید باید کنسولشو داشته باشید چون روی pc اجرا نمیشه. راستی گفتم متال گییر… همین یک بازی شرف داره به خیلی از بازیهای آبگوشتی pc و اگه کسی پول بده و اینو بخره پشیمون نمیشه (خودم یکیش) اما اگه کسی پول بده و مثلاً کرایسیس رو بخره دو روز بعد دو دستی میزنه تو سر خودش و میگه: چه اشتباهی کردم، پولم هدر رفت! بله، اینه فرق بازیهای کنسول با pc!

  [/quote]
  شما کلا با چیزی به اسم سلیقه آشناییت داری؟ یکی دوس داره بره بازیای PC رو بازی کنه و به نظرش بازیای کنسول آبگوشتین ، چرا به زور میخوای چیزی که خودت دوست داریو به خورد ملت بدی؟؟ وقته چیزی سرت نمیشه چرا فکت صادر میکنی؟ یه سر به تاپیک استیم تاپیک اوریجین تاپیک یوپلی بزن ببین چند صفحه رفته جلو ، برو اکانت استیم بچه هارو ببین که چند هزار دلار بازی دارن توش ، خرید بازیم بصورت مستقیم خودت با استیم کارد میتونی بخری یا گیفتشو بگیری ، برا دانلودم هیچ نیازی به وی پی ان نیست با هیچکدوم از برنامه ها نه استیم نه اوریجین و …
  خلاصه بگم که این موضوعی که بحثشو پیش کشیدی چه ربطی به خبر داره؟ مجورتون کردن تو چیزی که واردش نشدین بیاین نظر بدین؟

 17. مقاله ی بسیار خوبی بود،ممنونم. اما نظرات دوستان نشون میده که هنوز بسیاری از کاربران اطلاعات دقیقی از PC Gaming ندارن و حتی تمام بازیهای PC رو Pirate تصور می کنن، پیشنهاد می کنم مقالاتی در مورد بازیهای انحصاری و یا آنلاین PC و مزیتهاش به کنسولها منتشر بشه تا دیگه شاهد این قبیل تاخت و تازهای نابجا نباشیم!

 18. برین خدا رو شکر کنین که رزیدنت اویل و GTA برای PC پورت شد وگرنه الان همینا رو هم نداشتین!! 😀
  البته ناگفته نماند که همین اویل و GTA اول برای کنسول عرضه میشن و یک سال بعد اگه خدا بخواد و شرکت سازندش پشیمون نشه برای PC عرضه میشن!

 19. واقعاً متاسفم که بعضیها خودشونو گول میزنن و اون چیزی رو که دارن بهترین میدونن؛ همون دلیل اولی که ذکر کردم (بازیهای تاپ) خودش کافیه که کنسول رو برتر از پی سی بکنه برای بازی کردن. شما بهترین pc دنیا رو هم که داشته باشی چه فایده وقتی از بازیهای خوب محروم باشی؟!؟ عقل هم چیز خوبیه والا، قبول دارید؟ اگه برای بازیهای ps4 مجبوریم هزینه کنیم در عوض میدونیم که بازیهاش کاملاً اصله و هر ننه قمری توش دست نبرده و ما هم به دزدی آلوده نشدیم؛ ولی pc چی؟؟ شماها حتی اگه بخواید یه بازی رو بصورت اورجینال بخرید نمیتونید چون اولا اکانت مسترکارد و … میخواد که ما تحریم هستیم، اگه کسی هم پیدا بشه که اکانت در اختیارتون بذاره، پول لطفش رو هم ازتون میگیره – تازه برای دانلود بازی هم باید وی پی ان داشته باشین چون بدون اون همه لینکها فیلتره. چند گیگ هم از شارژ اینترنتتون (بسته به حجم بازی) باید برای دانلود بدین. پس اگه شما بخواید یه بازی رو بخرید، عملاً دستتون بسته اس. درضمن اون دوستانی که گفتن ps4 حالا حالا کرک نمیشه و دو-سه سال دیگه هم ارزششو از دست میده باید عرض کنم که حتی اگه دیر هم کرک بشه بازم ارزش خریدن داره چون بازیهاش انقدر جذاب هستن که آدم واسشون پول خرج کنه. به این زودیها هم ارزششو از دست نمیده همونطور که ps3 بعد اینهمه سال هنوز ارزششو از دست نداده، شما همون متال گییرشو (که سال ۲۰۰۸ اومده) بخواید بازی کنید باید کنسولشو داشته باشید چون روی pc اجرا نمیشه. راستی گفتم متال گییر… همین یک بازی شرف داره به خیلی از بازیهای آبگوشتی pc و اگه کسی پول بده و اینو بخره پشیمون نمیشه (خودم یکیش) اما اگه کسی پول بده و مثلاً کرایسیس رو بخره دو روز بعد دو دستی میزنه تو سر خودش و میگه: چه اشتباهی کردم، پولم هدر رفت! بله، اینه فرق بازیهای کنسول با pc!

 20. من با همون سیستم ddr2 که ۷ سال پیش خردیم بازی میکنم تا حالا به هیچ بازی آخ نگفته درسته که یواش یواش داره میگه و بعضی ها رو هم با کیفیت مدیوم بازی میکنیم.یه چیز دیگه چطوریه که واسه یه ps4 باید حدود ۱.۵ میلیون بدی بعد واسه هر بازی بالای ۱۵۰ هزار تومن بدی بعد نمیشه ۲ یا ۳ میلیون داد واسه PC
  چقدر چرت میگین بابا.

 21. کنسول گیمرای کپی خور این نسل توجه کنید دیگه باید بازی کپی دونه ای ۵۰۰۰ تومن فراموش کنید

  اکثر بازیها جدید مثل DOOM بتمن ویچر ۳ و…… دیگه برای X360/PS3 عرضه نمیشن . و تا هک شدن کنسولهای جدید بهترین عناوینو از دست میدید یا مجبورین سر کیسه رو شل کنید ۲۵۰ تومن برا هر بازی پیاده بشید که ۹۵% تو ایران قادر به این کار نیستن
  پس تعصبو کنار بزارید بفکر جم کردن یه سیستم خوب کنار کنسولتون باشید
  خود دانید

 22. چیزی ک عیان است چه حاجت ب بیان است .کملا مشخص هست PC بهتره چون هیچ محدودیتی درش وجود نداره و بازی ها در بهترین و بالاترین کیفیتشون برای PC عرضه میشن واین چیزی فراتر از قدرت سخت افزاری کونسول هاست. کیفیتی ک ما روی PC در بازی های MAFIYA 2و METROوBATELFILD 4 و۳ ووو خیلی های دیگه داشتیم کجا و کنسول کجا..خودتان قضاوت کنید…….کنسولا سال اول عرضه فقط ارزش دارن بعد کمکم افت کیفیتو توشون میبینیم فقط با وجود انحصاری های معدودشون سر پان…

 23. [quote]درضمن بازی کردن با کنسول راحتتره چون وقتی یه بار کرک شد تمام بازیها رو مثل شوکولات اجرا میکنه ولی توی پی سی بازیها باید دونه دونه کرک بشن.[/quote]

  خوب حالا شما صبر کن تا کنسول نسل جدید کرک شه و به قول خودت مثل “شوکولات” اجرا کنه! حالا حالا ها منتظری :دی

  در ضمن من خودم x360 و ps3 جفتشون رو دارم! شما مثل اینکه یادت نیست هر سری یه داستان بود که قفل جدید اومده و آپدیت جدید واسه هک و …! pc یه کپی پیسته کرکش! نسل جدید هم که هک نشده تا حالا!

  [quote]ساپورت نشدن گیمپد توی بعضی از بازیها[/quote]

  ههه! این دیگه جوک بود! آره مثلا بعضی بازی ها که نیاز دارن حتما موس و کیبورد باشه! اینا نقص pc محسوب میشن! اشکال کنسول نیست که یه مشت سبک ها رو عملا نداره! 😐

  [quote] خدا تومن خرج کردن برای خرید یه سیستم قوی هم که بماند…[/quote]

  تو ایران عملا پولی که واسه کنسول و بازی هاش میدی خیلی بیشتره! در ضمن این بماند که من الان pc م رو با یه کارت گرافیک جدید می رسونم به نسل جدید! یعنی هر سری قرار نیست یه سیستم جدید بخرم! بنابراین یه بار هزینه می کنم واسه چندین نسل!

  حالا بازی های انحصاری تا حدی منطقیه ولی نه با این شدتی که شما میگی! شاید ۸۰ ۹۰ درصد بازی های تاپ،مولتی پلتفرمن…

 24. SiminSecret

  ما که از اول با همین PC گیم رو شروع کردیم با همین هم خاکش میکنیم
  زنده باد هرچی PC گیمره…
  با بازی نکردن انحصاری ها بازم چیز زیادی از روی ما نسوخته.

 25. PC همیشه سرور بوده و خواهد:)

 26. جا داره یه شیشکی برای دوستانی که میگفتن این پلتفرم مظلوم در حال مرگه و بازی فقط با کنسوله و PC گرافیکش کجا بود و PC بازا چون پایرت میکنن حق ندارن بازی کنن بکشم :)))))

 27. اصلا لذت بازی با کنسول یه چیز دیگس

 28. آرش سعادتمند

  [quote]چون بازیهای تاپ برای کنسول عرضه میشن والسلام[/quote]
  ثابت کردی که PC گیمر نیستی و هیچ اطلاعی نداری از بازی های این پلتفرم LoL
  [quote]ولی توی پی سی بازیها باید دونه دونه کرک بشن[/quote]
  وظیفه خطیر کرک کردن بازی ها بر عهده شماست عزیز که انقدر از زحمتش ناراحت میشی؟!
  هر بازی PC بعد از عرضه به ۳ روز نکشیده کرک شده. لیک شدن به کنار
  [quote]ساپورت نشدن گیمپد توی بعضی از بازیها[/quote]
  یک دلیل دیگه برای اینکه چیزی از PC بارت نیست! اسم برنامه Xpadder به گوش مبارک خورده؟! دارم الان با گیم پد Castlevania: Mirror of fate بازی می کنم جهت اطلاع!
  [quote]خدا تومن خرج کردن برای خرید یه سیستم قوی هم که بماند[/quote]
  ۱۷۰۰۰۰۰ تومن پول برای PS4 با بازی های ۲۰۰ هزارتومنی مهم نیست اصلا ولی همین پول برای PC گناهه؟ LoL

 29. من خودم PS3 دارم
  اما میگم که PC از همه کنسول ها سرتره!
  فقط کافیه یه بار یه سیستم قوی داشته باشی!
  PC یه چیزه دیگس… لنگه نداره

 30. نمیخوام همون دعوای همیشگی رو شروع کنم اما آخه شمام یه مطالبی میذارید که آدم نمیتونه در قبالش سکوت کنه…
  هرچقدر هم که پی سی قویتر باشه بازم نمیتونه جای کنسولو بگیره چون بازیهای تاپ برای کنسول عرضه میشن والسلام.
  درضمن بازی کردن با کنسول راحتتره چون وقتی یه بار کرک شد تمام بازیها رو مثل شوکولات اجرا میکنه ولی توی پی سی بازیها باید دونه دونه کرک بشن.
  ساپورت نشدن گیمپد توی بعضی از بازیها و خدا تومن خرج کردن برای خرید یه سیستم قوی هم که بماند…

نظر دهید