مبنای امتیازات بازی‌سنتر

مقدمه

نقد و بررسی‌های سایت بازی‌سنتر با هدف شناساندن هرچه بیشتر بازی به مخاطب و همچنین کمک به تصمیم‌گیری برای تهیه‌ی بازی‌هاست.
نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که در کشورهای خارجی به دلیل وجود Copy Right و قیمت بالای بازی‌ها، انتخاب بازی کمی دشوار است. بسیاری از مخاطبین این صنعت (در خارج از ایران) نمی‌توانند تمام بازی‌ها را خریداری کنند و به همین علت، نقد و بررسی سایت‌های معتبر اهمیت دو چندان پیدا می‌کند. واضح است که نقد و بررسی و امتیاز سایت‌ها تاثیر بسیاری بر روی انتخاب مخاطبین و حتی فروش یک بازی می‌گذارد.
اما در ایران وضعیت کمی متفاوت است. عدم وجود Copy Right در ایران باعث شده تا بازی‌ها با قیمت بسیار کمتر از قیمت اصلی به فروش برسند و به همین علت، اکثر مخاطبین بدون توجه به نقدها و امتیازات بازی‌ها، اکثر بازی‌های موجود در بازار را خریداری می‌کنند. البته در این میان استثناهایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان بازی‌های کنسول PlayStation 4 را نام برد که در ایران به قیمت جهانی و یا حتی بیشتر فروخته می‌شوند و یا مخاطبینی که نسخه‌ی اصلی بازی‌ها را تهیه می‌کنند.
اما به طور کلی،‌ هدف بازی‌سنتر از نوشتن نقد و بررسی، ارائه‌ی اطلاعات صادقانه و بدون قصد و غرض در مورد تمامی بازی‌های موجود در بازار ایران است.

توضیحات کلی

در نقد و بررسی‌ها بازی‌سنتر، پیش از خواندن متن نقد و بررسی می‌توانید به طور کاملا خلاصه با نکات مثبت و منفی بازی و همچنین نظر کلی سایت در مورد بازی آشنا شوید. امتیاز بازی‌سنتر به بازی، نکات مثبت و منفی و همچنین نشان‌ها به شما کمک می‌کنند تا حتی بدون خواندن نقد و بررسی، اطلاعات خوبی در مورد وضعیت بازی بدست بیاورید. ضمن اینکه می‌توانید با خواندن متن نقد و بررسی، اطلاعات دقیق‌تری در مورد بازی بدست بیاورید. در ادامه با جزئیات بیشتری در مورد سیستم امتیازدهی، نکات مثبت و منفی، نشان‌ها و نحوه‌ی نوشتن نقد و بررسی آشنا می‌شوید.

امتیازها

امتیازهای بازی‌سنتر از کمترین امتیاز ممکن (۱) آغاز شده و به بهترین امتیاز ممکن (۱۰) ختم می‌شود. در ادامه توضیحات مربوط به امتیازهای مختلف را می‌خوانید:
۱۰ (شاهکار):
بازی‌هایی که امتیاز کامل ۱۰ را کسب می‌کنند علاوه بر اینکه در زمان و سبک خود بهترین و کامل‌ترین تجربه ممکن را ارایه می‌دهند، در سبک خود نیز تاثیر گذار و پیشگام هستند. یک بازی که در حال حاضر امتیاز ۱۰ را کسب می‌کند، فارغ از اینکه در آینده و با پیشرفت تکنولوژی چگونه به نظر آید، در زمان خود، بیش از این جای پیشرفت نداشته‌ است.
۹.۰ (فوقالعاده):
بازی‌هایی که در این رنج امتیاز قرار دارند، یکی از برترین‌ها در زمان و سبک خود بوده و عموما بازیهای کم ایراد و شاید حتی بی ایرادی باشند که فاقد فاکتور تاثیرگذاری بر سبک خود هستند. انجام بازی‌هایی که این امتیاز را دریافت می‌کنند به همه مخاطبین توصیه می‌شود.
۸.۰ (عالی):
بازی‌هایی که در این رنج امتیاز قرار می‌گیرند، سطح بسیار بالایی دارند. ممکن است ایرادات جزیی در این بازی‌ها به چشم بخورد ولی در مقابل نکات مثبت فراوان آن، قابل چشم پوشی است. بازی‌هایی که در این رنج قرار دارند به طرفداران آن سبک خاص و حتی سایر مخاطبین توصیه می‌شود.
۷.۰ (بسیار خوب):
بازی‌های این رنج در مجموع بسیار خوب هستند؛ ممکن است ضعف‌هایی داشته باشند که برای عدهای از مخاطبین آزاردهنده باشد ولی نکات مثبت آن باعث خواهد شد ضعفهای این بازی‌ها به تجربه کلی بازی لطمه‌ای وارد نکند. طرفداران آن سبک خاص در کل مشکل چندانی با بازی نخواهند داشت و حتی سایر مخاطبین هم می‌توانند از آن لذت ببرند.
۶.۰ (خوب):
بازی‌هایی که این امتیاز را دریافت می‌کنند، بازی‌هایی هستند که از نقاط ضعف خود ضربه خورده‌اند. ممکن است نکات مثبت فراوانی داشته باشند ولی اکثر آن، زیر سایه نکات منفی قرار گرفته است. تجربه این بازی‌ها کاملا سلیقه‌ایست. اگر طرفدار آن سبک هستید، احتمالا از آن لذت کافی را خواهید برد. اگر طرفدار آن سبک نیستید در صورت کنار آمدن با ضعف‌های بازی، تجربه خوبی در انتظارتان است.
۵.۰ (معمولی):
نکات قوت و ضعف در این رنج امتیاز، یکدیگر را ختثی می‌کنند. این دسته از بازی‌ها ممکن است نکات مثبت زیادی داشته باشند، اما به همان اندازه از نکات منفی خود ضربه خورده‌اند. انجام این گونه بازی‌ها می‌تواند برای عده‌ای جذاب باشد.
۴.۰ (ضعیف):
بازی‌هایی که در این رنج امتیاز قرار دارند سطح نسبتا پایینی داشته، نکته‌ی مثبت قابل توجهی در آن‌ها دیده نمی‌شود و نقاط ضعف آن‌ها بیشتر از نقاط قوتشان است. مطمئنا در آن سبک، بازی‌های بهتری برای تجربه پیدا خواهید کرد.
۳.۰ (بد):
انجام بازی‌هایی که در این رنج امتیاز قرار دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در این دسته بازی‌ها، سازنده زمان کافی صرف ساخت آن‌ها نکرده است و ضعف‌های زیادی در آن به چشم می‌خورد.
۲.۰ (افتضاح):
بازی‌هایی که در این رنج قرار دارند، شباهت چندانی به بازی ندارند! در این دسته بازی‌ها هیچ چیز حتی نزدیک به آنچه که باید باشد نیست. هیچ نکته‌ی مثبتی به چشم نمی‌خورد و ایرادات مختلف در گوشه و کنار بازی وجود دارد.
۱.۰ (غیرقابل تحمل):
مختصر و مفید؛ از این بازی‌ها دوری کنید!

نکات مثبت و منفی

نکات مثبت و منفی مانند فهرست یک کتاب عمل می‌کنند. در این قسمت شما می‌توانید بدون خواندن نقد و بررسی، نقاط قوت و ضعف اصلی بازی را بشناسید. بدیهی است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تحلیل نقاط ضعف و قوت بازی، خواندن نقد و بررسی ضروری است.

نشان‌ها

میزان ارزش دهی به یک عنوان باز هم توسط عدد و نمره مشخص می‌شود اما این ارزش دیگر به تنهایی بر دوش اعداد ۱ تا ۱۰ نیستند. در سیستم جدید سایت، در کنار عددی که منتقد برای یک عنوان در نظر می‌گیرد، نشان‌هایی هستند که میزان ارزش واقعی آن عنوان در آن بخش خاص را مشخص خواهند کرد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. ترکیب این عدد با مدال‌هایی که بازی دریافت می‌کند، ارزش کلی بازی را مشخص خواهد کرد.
مدال‌هایی که در نظر گرفته شده، تجربه کامل و نهایی در آن بخش محسوب می‌شوند. برای مثال عنوانی مدال گرافیک را می‌گیرد که در بخش گرافیک تکنیکی و هنری تجربه‌ای کامل، بدون ایراد و منحصربفرد ارایه دهد. شاید یک عنوان از نظر هنری واقعا در سطح بالایی باشد اما از مشکلات تکنیکی از جمله افت فریم و … رنج ببرد، در این صورت این مدال به آن تعلق نمی‌گیرد و در بخش نکات مثبت باید به دنبال تعریف از گرافیک هنری باشید.
داستان: داستان یکی از عوامل جدایی ناپذیر یک بازی کامپیوتری است. داستان گاها می‌تواند به تنهایی موفقیت یک عنوان را تضمین کند، می‌تواند بازیکن را تا پایان به پای خود بنشاند و بعد از پایان حتی آن بازی را در خاطره‌ها جای دهد. عناوینی که این مدال را دریافت می‌کنند، داستان و روایتی بسیار قدرتمند، زیبا و منحصربفرد دارند و از تاثیر آن در روند بازی نمی‌توان چشم پوشی کرد.

گرافیک: نمی توان تاثیر گرافیک زیبا یا زمخت را در چشمان یک بازیکن نادیده گرفت. این عامل می‌تواند بازیکن را ساعت‌ها به دیدن یک منظره یا جزییات بنشاند یا می‌تواند به قدری زشت و کریه و پرایراد باشد که او را از تجربه یک عنوان خاص پشیمان کند. این مدال ترکیبی از گرافیک هنری و تکنیکی است. عنوانی لیاقت کسب این مدال را دارد که در هر دو مورد به زیبایی عمل کرده و جای سوالی باقی نگذارد.

صدا و موسیقی: صداگذاری، صداپیشگی و موسیقی از موارد مهمی هستند که لذت بردن از یک عنوان را چند برابر می‌کنند. هیجان وارده از صدای سلاح‌ها و انفجارها در میدان نبرد یا صدای غرش موتور اتومبیل در جاده را نمی‌توان نادیده گرفت. نحوه گویش جملات و صحبت صداپیشه می‌تواند تاثیر بسزایی را در ذهن مخاطب ایجاد کند و برقراری ارتباط و همذات پنداری با آن کاراکتر خاص را برای بازیکن راحت‌تر کند. موسیقی می‌تواند احساسات بازیکن را تحریک کرده و او را وادار به خنده یا حتی گریه کند!

گیم‌پلی: همانطور که از نامش پیداست، شاید مهم‌ترین عامل برای موفقیت یک بازی کامپیوتری باشد. می‌تواند یک عنوان دوبعدی، ساده، بدون داستان و صداگذاری خاص را به موفقیت‌های باورنکردنی برساند و در سوی دیگر سکه، عنوانی که گالری گرافیک و صداگذاری و داستان است را تا پای انهدام پیش ببرد! گیم‌پلی الزاما نباید پیچیده باشد، باید به قدری جذابیت داشته باشد که بازیکن تا ساعت‌های متمادی به تجربه آن رغبت نشان دهد و خسته نشود. بازی‌هایی که این مدال را دریافت می‌کنند، لزوما بازی‌هایی نیستند که چیز جدیدی به سبک خود اضافه کرده‌اند. همین که المان‌های مختلف و برجسته سبک خود را درست کنار هم بچیند، لایق دریافت این مدال است.

چندنفره: امروزه بخش چندنفره را در اکثر عناوین می‌بینیم. اما در این بین تعداد انگشت شماری هستند که بازیکنان را تا صدها ساعت به پای خود می‌نشانند و به رقابت آنلاین دعوت می‌کنند. کسب این مدال آسان نیست و تنها عناوینی می‌توانند آن را بدست بیاورند که واقعا در بخش آنلاین حرفی برای گفتن داشته باشند. در این بین داشتن سرورهای اختصاصی، اعتیادآور بودن، راحتی کار برای بازی با دوستان و … از عوامل تاثیرگذار در کسب این مدال هستند.

انتخاب تحریریه: این مدال مجموع دیگر مدال‌ها است. انتخاب تحریریه یعنی انتخاب نهایی و کامل؛ یک شاهکار، یک تجربه متفاوت و ناب در صنعت بازی که ممکن است استانداردهای سبک خود را یک گام به جلو پیش ببرد. عنوانی که می‌تواند حتی برنده بهترین بازی سال شود. یعنی عنوانی که تا سال‌ها یاد و اثرش در تاریخ خواهد ماند.

سایر نکات

۱. نقد و بررسی‌های بازی‌سنتر پس از کامل شدن یک بار توسط سردبیر مرور می‌شوند تا نقصی نداشته باشند. با این حال این احتمال وجود دارد که پس از انتشار در سایت، ایراداتی در مطلب وجود داشته باشد که این ایرادها در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف خواهند شد.

۲. در صورتی که در آینده آپدیت‌های مختلف باعث ایجاد تغییرات عمده در گیم‌پلی و یا گرافیک بازی شوند، ممکن است این تغییرات به نقد بازی اضافه شوند اما امتیاز بازی تغییری نخواهد کرد.

۳. امتیاز بازی‌ پس از مقایسه‌ی فاکتورهای مختلف بازی با استاندارد آن زمان (پلتفرم بازی، سبک بازی، زمان انتشار) محاسبه می‌شود. بدین ترتیب همیشه گرافیک بالاتر امتیاز بالاتری نمی‌گیرد؛ بلکه گرافیک بالاتر در مقایسه با استاندارد زمان خود امتیاز بالاتری دریافت خواهد کرد.

۴. بازی‌ها معمولا چند روز پس از ورود به بازار ایران مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند. با این وجود شرایط خاص بازار ایران ممکن است باعث شود تا یک بازی بسیار زودتر یا بسیار دیرتر از زمان انتشار جهانی خود نقد شود.

۵. بازی‌سنتر بازی‌هایی را که گیم‌پلی آنها بر مبنای مسائل غیراخلاقی باشد را نقد نمی‌کند.

۶. برای نوشتن نقدها از نویسنده‌هایی استفاده می‌شود که بیشترین تجربه را در سبک و پلتفرم مورد نظر داشته باشند.